Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Právní poradna

Odstoupení od smlouvy z důvodu přetočeného tachometru.

1 let, 8 měsíců
mdsting

Dobrý den,

ráda bych s Vámi prokonzultovala naši situaci, díky níž jsme ve velmi obtížné a tíživé rodinné situaci. Jsme rodina se třemi dětmi a osobní auto potřebujeme. Dojíždíme každý den do práce, do školy a školky. Proto Vás chci požádat, zda je možné nám nějak poradit. Dle policie se nejedná o trestý čin, ale pouze o otázka občanského práva.

Dne 13.6.2015 jsme koupili ojetý vůz značky Nissan Terrano 3.0 Tdi EURO3, rok výroby 2002, VIN VSKTWUR20U0506790 (viz kopie kupní smlouvy). Dle tachometru bylo uvedeno, že vozidlo má najeto 214 403 km, o čemž nás současně majitel bazaru ujistil a nás ujistil, že auto je ve výborném stavu – viz kopie emailu.

Jezdili jsme s ním necelé 3 týdny a manžel volal do bazaru, že nám auto přestalo startovat a stěžoval si na špatné řazení. V telefonu ho však majitel odbyl se slovy, že se jedná o špatný palivový filtr-nebyl, vadná byla palivová soustava. Dále lanovody ruční brzdy (uchycení stahovacími pásky bylo opravdu velmi zábavné). Při této opravě v servise zjistili další tekoucí brzdové trubky k zadním brzdám. Celková oprava za cca 15000 Kč. Mechanici se divili, jak automobil mohl projít celkovou technickou kontrolou. Kdož ví, jestli bylo auto fyzicky k technické kontrole přistaveno. Bohužel to bylo přesně před dovolenou, kvůli které jsme si druhé auto kupovali. Bohužel již byla zaplacena a tak jsme si museli půjčit auto - dalších 5500 Kč.

Netrvalo to dlouho, cca měsíc, a pokazila se spojka a manžel zůstal stát ve městě. Museli jsme zařídit odtah vozu ve výborném stavu a opět zaplatit celou novou spojku za cca 12000 Kč, což bylo v inzerátu uvedeno, že spojka je nová Načež po týdnu opět nešlo řadit, takže opět jsme byli bez vozidla další téměř 3 týdny než našli v servise skutečnou závadu, další oprava vozu, kde byla závada u klikové hřídele nás stála dalších cca 3900 Kč. Pár dnů před Vánocemi na nás začala blikat nová kontrolka. Kontrolka dobíjení - spálený alternátor. Rozsvítili se nám nové kontrolky - check engine a tlak oleje. Tyto kontrolky jasně signalizují stav motoru - již notnou dobu musí být v dramaticky špatném stavu.

Dle kontroly podle VIN kódu na stránkách http://kontrolatachometru.cz se nám podle zaznamenaných technických prohlídek dle Ministerstva dopravy zobrazilo, že automobil měl při technické prohlídce dne 15.6.2011 stav tachometru 172 208 km, dále při další technické prohlídce dne 19.6.2013 byl stav 98 405 km, což dokládají i dokumenty o emisní kontrole a technické kontrole, které Vám zasíláme v příloze. Při další technické prohlídce dne 27.5.2015 byl již stav 214 403 km. Dokument o technických a emisní kontrole Vám přikládáme také.

Pokud sečtu 172 208 km se stavem 214 403 km a odečtu záhadný stav 98 405 km, tak jde o rozdíl a to ve výši 73 803 km. Tedy automobil má ve „skutečnosti“ najeto 288 206 km. Jde tedy o podstatný rozdíl ve vlastnostech vozidla, které bych za těchto podmínek nekoupil.

Chtěla bych se zeptat, zda uspějeme, když odstoupíme od smlouvy z důvodu přetočeného tachometru. Máme nárok na vrácení celé kupní ceny vozidla a případně i faktur za nutné opravy vozidla? Tedy alespoň ty, díky kterým bylo auto nepojízdné? Faktura za opravu palivového potrubí a brzdového potrubí a za opravu alternátoru?

Model: Nissan


Komentáře (9)

Přidat komentář


  djmicho, 1 let, 8 měsíců

Bohužel nemáte žádnou šanci, protože prodejce udává stav tachometru ne skutečný stav KM.. Tudíž právně nenapadnutelné. Příště sebou mechanika a nechat auto zvednout, slušný prodejce to dovolí... Navíc stav KM si můžete zjistit před koupí.


  Pajik, 1 let, 8 měsíců

Dobrý den,

ze zkušeností, co mám osobně, záleží na kupní smlouvěbývá stav vždy veden jako, Opotřebováno, stav odpovídá opotřebení, doporučena výměna a to prakticky u všech položek které jsou jmenovány. Tím se prodejce kryje, pokud se něco takového jako vám stane. Kavlitní autobazar auto nechá opravit na své náklady, jako je motor, spojka, převodovka, ale to je opravdu výjimečný bazar. Podle mě není šance na vyhrání sporu. Jediné, co mě napadá je, že pokud vám to auto doporučilz poyice odborníka, což prodejce autobazaru je, měl by nést zobpovědnost za to, co slíbil. Ale jak se to vymáhá nemám tušení. Je to myslím novinka cca rok stará... Hodně štěstí ;)


  sjaro, 1 let, 8 měsíců

Nechcem sa do toho nejak miešat,ale mate velmi zvlaštny vypočet na tie kilometre,ja si skor myslim že pri tych 98-mich tisicoch niekto zle opisal tachometer a zabudol pred 9 napisat 1.

Je to typ auta kde sa ,pokial to nie je na robotu nerobi vela km a to by svedčilo aj tym prehnitym trubkam,tie vačšinou zhniju ked sa s autom jazdi malo a odstavi sa na dlhšiu dobu nasolene.

Opisujete naklady na servis,ale mam pocit že servis do ktoreho chodite Vas doji z penazi,mam dojem že zbytočne menili spojku mali pri prvom rozobrati zistit pričinu poruchy.

Čo sa tyka toho mazania,skontrolujte si čidlo tlaku oleja a kabelaž k nemu,lahko to mohol niekto poškodit pri demontaži prevodovky.


  mdsting, 1 let, 8 měsíců

Díky za každou radu, ale v tomhle případě nikdo neopomněl napsat 1, získali jsme protokol o emisích a o technické kontrole (technická i emise byly dělány na různých místech původním majitelem). Nezávisle na sobě je tam uvedeno cca 98000 km.

Spojku zbytečně neměnili, byla praská lamela (konkrétně uchycení pružin). Spojka byla cca dle původního majitele rok stará.


  alonso88, 1 let, 8 měsíců

Asi ste priebežne vznikajúce vady nereklamovali u predajcu, alebo áno? Z hľadiska odstúpenia od zmluvy z dôvodu že auto nemá niektoré z vymienených vlastností platí všeobecne to čo písali páni vyššie - treba si najskôr rozanalyzovať čo vlastne o stave km upravuje zmluva. A treba sa zamyslieť aj nad tým že akúkoľvek tvrdenú odchýlku v KM je potrebné dokázať a len samotné čísla na dvoch protokoloch nie sú nepriestrelným dôkazom.


  mdsting, 1 let, 8 měsíců

Ale my to máme jak dokázat, máme na to výpis technických kontrol z Ministerstva dopravy dle VIN. V kupní smlouvě není uvedeno nic o stavu km, ani o tachometru.


  djmicho, 1 let, 8 měsíců

Stav tachometru je v tomhle state jen cislo, neni trestny cin stacet tacho, pokid ve smlouve je u vseho napsano opotrebeno, tak smula.. Ono neco vymahat u prodejcu aut je pomale nemozna vec


  alonso88, 1 let, 8 měsíců

Nerozumiete mi. Čo chcete dokázať tými protokolmi? Protokoly hovoria o tom že dňa XYZ malo auto v evidencii uvedených XYZ km. Nič viac, nič menej. Tie protokoly vám mohli pomôcť pred kúpou auta, po kúpe už tažko.

Skúste na základe toho čo ste doposiaľ uviedli sformulovať dôvod pre právny úkon odstúpenia od zmluvy uzatvorenej s bazárom.


  chrener, 1 let, 6 měsíců

Dobrý deň,

nehnevajte sa ale toto ja nechapem! Na základe čoho ste to auto kupovali? pekného slova? tieto veci, prehliadku v servise skúšobnú jazdu a administratívnu kontrolu ste mali riešiť než ste si kupili auto... Bazár má určite nepriestrelnú zmluvu a navyše je väčšinou sprostredkovateľ a nie majiteľ takže neviem ako by sa dalo uspieť...

Som mechanik mám servis a robím aj poradenstvo pri kúpe ale na 99% ľudia kúpia bezhlavo hocičo a potom nariekajú a riešime takéto nepríjemné veci ako vy... Na druhej strane ak servis všetky závady odstránil tak je auto OK či? tak nech jazdí bez poruchy čo najdlhšie...

Držím vám prsty a prajem pevné nervy ;)


Další otázky - / Právní poradna Vložit otázku

Jak vyšroubovat zapalovací svíčku Nissan terrano 1 r.v. 1988 obsah 2940 6V Mám problém se zapalovací svíčkou. Je utažená a nejde povolit už jsem strhnul šestihran na svíčce 16 mm se tet protáčí a tet nevím jak ji vyšroubovat. Prosím Vás nevíte jek svíčku vyšroubovat? Předem děkuju za rady