Fórum - Téma


Zvyseni spotreby? snizeni vykonu a nesta


Fórum Almera N15 Zvyseni spotreby? snizeni vykonu a nesta

Manuály  |  Inzerce  |  Model Nissan Almera N15  |  Naše vozidla2012-06-13 13:47:44

Zvyseni spotreby, snizeni vykonu a nestale (litajici) otacky??

tak to je moc pekne reseny zde:

Zdravím. Almeru mám už 2 roky. Při koupi bylo najeto 130 tis km a nyní necelých 170 tis km. Již nějakou dobu sleduji, že spotřeba benzinu šla poněkud výše (standardně kolem 6,5l/100km, nyní kolem 7,5l/100km) a tah motoru je poněkud děravý. Nejvíce jsou mezery v tahu cítit na 2. a 3. převodový stupeň a to zejména mezi 2000-3000 ot/min, kde při tahu z ničeho nic tah povolí a po pár sekundách opět zatáhne. Cukání je patrné v prakticky celém spektru otáček. Byl měněn vzduchový filtr (minimální rozdíl). Svíčky jsou cca 8 tis km 'staré' (standardní BOSH jednobodové). Palivový filtr byl měněn rok před koupí. Na radu technika napájím auto Naturalem 98 a rozdíl naprosto žádný, krom toho, že je auto trochu svižnější. Mezery v tahu jsou stejné. Na nedávné STK nebylo nic patrné v emisích.

Odpověď:

Vážený pane Kučero,

podle popisu závady a víceméně neúspěšných kroků k jejímu odhalení respektive opravení se domnívám, že problém se nachází mimo vysokonapěťový elektrický okruh, stejně tak nebude pravděpodobně problémem dodávka paliva. Mávnout rukou nad tím to nelze, neboť ke kontrole pořád zbývají zapalovací kabely a cívky. Ty bych ještě nechal zkontrolovat, aby se problém s VN soustavou definitivně mohl vyloučit. Stejně tak ze systému vstřikování zbývají ke kontrole vstřikovače a palivové čerpadlo. Na druhou stranu si myslím, že by se alespoň něco z toho projevilo na měření emisí. Naturalem 98 sice motoru nijak neublížíte, ale popsaný problém bych ani nečekal, že se podaří změnou OČ benzínu nějak uspokojivě vyřešit. Kromě zvýšené spotřeby si tak provoz vozu jen zbytečně prodražujete výrazně vyšší cenou paliva. Výhody benzínu s vyšším oktanovým číslem si raději vychutnejte, až tuto závadu odstraníte. Rozdělil bych problém na 2 základní skupiny, a to:

1) problém s elektronikou

2) problém mechanického charakteru

Problém s elektronikou:

V této souvislosti mě například napadá, že jsou problémy buď se správným určením předstihu, kdy ECU dostává nesprávné informace některého z čidel a na základě toho, chybně vyhodnotí okamžik zážehu nebo je poškozená samotná řídicí jednotka. Dalším problémem může být vadné čidlo otáček vačkového respektive klikového hřídele. Nemusí být poškozené úplně, ale dává v některých otáčkách zkreslené údaje. Na vině mohou být pouze zoxidované kontakty a na trylkování motoru to úplně postačí. Diagnostika motoru, která bude v módu, kdy se pouze nenačítají chybové hlášky z registru, ale on-line se měří všechny „životně“ důležité parametry motoru, by mohla významně pomoci s identifikováním chyby v systému elektronického řízení motoru. V mezičase, kdy je motor napojen na přístroje, doporučuji hýbat v motorovém prostoru kabely vedoucí k jednotlivým snímačům nebo v okolí konektorů. Podrobil bych kontrole i samotnou lambda sondu, která se provozem také opotřebovává. Její životnost je často definována cca 160 tisíc km. Pokud kontrola prokáže, že jsou všechny hodnoty v normě, nezbývá než se zaměřit na mechanickou část motoru.

Problém mechanického charakteru:

Vzhledem k tomu, že uvádíte „děravý plyn“ a ne trvalý pokles výkonu, domnívám se, že půjde o problémy s „dočasným“ utěsněním spalovacího prostoru nebo spíše se správným načasováním otevírání jednotlivých ventilů. Utěsnění by se spíše týkalo vymezení vůlí mezi ventilem a vačkou. Pak se obávám se, že Váš automobil postihla jedna velmi zřídka se vyskytující závada. Bude pravděpodobně nutné zkontrolovat rozvodový mechanismus a hlavně jeho nastavení potažmo stav rozvodového řetězu. Popsané chování by mohl způsobovat hydraulický napínák řetězu, u kterého by z nějakého důvodu kolísala dodávka oleje, což by mohlo způsobit drobnou změnu v časování ventilů. Sací ventily by potom třeba neotevíraly nebo nezavíraly ve správný okamžik a Vy pociťujete propad výkonu. Ovšem se domnívám, že by se to neobešlo bez doprovodného jevu v podobě zvýšeného hluku. Je to těžko popsatelné šramocení. U Almer se podobné zašramocení může ozvat při spouštění studeného motoru, kdy několik sekund není dostatečný tlak oleje právě na dostatečné napnutí rozvodového řetězu. Prvním krokem může být okamžitá výměna oleje, pokud už má nárok a apeluji na použití oleje, který je předepsaný výrobcem a u rozvodů s hydraulickým napínákem výměny nepřetahovat. Druhým problémem by pak bylo přílišné „vytažení“ rozvodového řetězu, čímž se také změní nastavení vačkových hřídelů. I taková zdánlivá drobnost má obrovský vliv na výkon motoru a jeho spotřebu. Nebýt kolegy v práci, který s Almerou podobné chování řešil, těžko bych sám hledal v řetězovém systému rozvodu motoru nějakou chybu u tak vyhlášeného stroje, jako je Nissan Almera. Perličkou je, že si nechal vyměnit rozvodový mechanismus na vlastní přání, kdy už nevěděl kudy kam, přes přesvědčování mechaniků, že tím to určitě není. Měl tehdy pravdu.

prevzato ze stranek:

http://www.tipcars.com/magazin/-5192.html

2012-06-13 14:07:46

Takže vymeň si palivový filter - píšeš že bol menený rok pred kúpou a najazdil si sám 40000 takže môže maž tak 60000km a to je už súci na výmenu... Vyčisti takisto váhu vzduchu a škrtiacu klapku a uvidíš... Sviečky sú podľa tabuliek alebo si tam dal také aké boli? Skontroluj sviečky podľa tabuľky a môžeš prejsť na NGK...

Jeden zákazník mal problém s cukaním a bol to snímač polohy škrtiacej klapky - predral sa...

2012-06-13 14:49:31

Nevim, jestli je to problem nebo neco prevzato... kazdopadne pise, ze byl menen rok pred koupi, tj. 3 roky a buh vi, jestli je to pravda. Ale cukani v takovem pasmu byva casto vaha vzduchu.

2012-06-13 19:28:24

j je to prevzaty, navic se s temito chybami stotoznuju. ta skrtici klapka opravdu zpusobuje cukani, me to delalo cca kolem 3k otacek.

Dal jsem tam nejakou pouzitou, ted mi to pro zmenu zas od 3500 otacek sezralo vykon.

Tu vahu vzduchu bych asi opravdu mel vycistit, musim nekde sehnat navod. Dnes jsem vymenil palivovej filtr a pred zimou filtr vzduchovy. Svicky jsem vymenil 14 dni zpet.


Odpovědět