Fórum - Téma


"udání" osoby řidiče resp. znalost osoby


Fórum Pokec všeobecný "udání" osoby řidiče resp. znalost osoby
2011-02-11 16:29:59

nevíte někdo, zda podle současný legislativy musím "udat" i osobu "neblízkou" resp. jestli se dá tvrdit, že nevím kdo s autem inkriminovanou dobu jel? kdysi jsem slyšel, že údajně podle nějakého paragrafu bych měl vědět kdo s autem jel, ale nevím jak to dohledat. Samozřejmě že bych uvedl, že automobil svěřuji zásadně osobám, které jsou způsobilé k řízení, ale že prostě nevím která z těchto osob uvedenou dobu auto řídila.

2011-02-11 18:22:53

Tak reknu ze ridila osoba blizka a neresim ne ?

2011-02-11 19:32:26

zajima me to spis teoreticky-pravne, ze jsem nekde slysel, ze neni podle zakona mozne rict, ze nevim.

2011-02-12 17:58:36

říct, že nevíš kdo vozidlo řídil je horší než neříct nic:D tudíž to neříkej a vždy říkej osoba blízká. z listiny základních práv a svobod nemáš povinnost jmenovat osobu blízkou, v prípadě že by to vedlo k jejímu poškození to samé platí i pro vypovídání proti sobě. toho se drž a nikdy neříkej nic jinýho než musí. to znamená své jméno, rodné číslo a ano nebo ne.

2011-02-12 20:26:42

dle zakona mas navic právo nevypovídat... coz se mi libi jeste vic nez osoba blizka, jednou sem se odmitl bavit s jednim prislusnikem evidentne se spatne vyspal nebo ho sralo ze jedu v aute s peknou holkou hned od zacatku prudil tak sem mu rekl ze snim odmitam situaci resit kvuli jeho pristupu a ze su ochotnej počkat na dalsi hlidku. vyresil to jeho kolega "prohodili" se dal sem mu doklady dychl sem na cosi se ptal to uz nevim v poradku naschle...

2011-02-12 21:37:40

jj dík - to, co píšete je fungující praxe, ale spíš mě fakt zajímalo teoreticky v čem je ten problém říct, že nevím kdo řídil - jediný co jsem našel a v čem by to mohlo být v rozporu je, že vozidlo musím svěřit osobě, která je způsobilá, ale s odstupem času přeci opravdu nemusím vědět, kdo řídil ne? prostě jsem tehdy svěřil osobě způsobilé a dnes už nevím které - a to ať si policie prošetří sama - osoba blízká jim už může dost usnadnit práci - ale prostě teoretizuju no.

2011-02-12 21:43:43

řikat nevim muže byt problem, i osoba blizka muze byt problem pokud prokazou ze to osoba blizka nebyla potom je to křivé svědectví proto je idealni ona magicka hojne politiky pouzivana věta:

"nepamatuji se:"

2011-03-14 12:11:30

Zkus třeba tenhle odkaz:

http://www.dfens-cz.com/v...hp?cisloclanku=2009081701

Je to velmi užitečný manuál, ne že bych ho už potřeboval, ale jeden nikdy neví. Spíš bych ti doporučil nelhat, protože úmyslným uvedením nepravdivých údajů si můžeš způsobit daleko větší problém než původní pokutu za rychlost.

2011-03-14 19:36:11

díky tohle je přesně to o co mi šlo (citace):

  • říkají, že neví, kdo jejich auto řídil. Špatně. Hrozí pokuta 5000Kč, protože podle zákona o přestupcích se přestupku se dopustí ten, kdo jako provozovatel vozidla nezná údaje o totožnosti osoby, které svěřil nebo přikázal vozidlo k řízení. Kvalita protivníka roste, úřady se už naučily s tímto skoro zapomenutým ustanovením pracovat.

no já si myslím, že tady je problém s časovým odstupem - tj. tvrzení - ano tehdy jsem to věděl, ale nyní s odstupem času již nejsem schopný vám toto sdělit (nemám napsané osobní údaje a datum a hodinu s tím spojenou)

prakticky je řešení určitě jednodušší - no mě šlo o to to co nejvíc teoreticky "podchytit" ještě jednou dík

2011-03-14 19:56:58

jak sem rikal "nepamatuji se"

2011-03-15 07:37:13

poslední jsem se bavil s právníkem je lepší říkat odmítám vypovídat podle paragrafu (ten si ele napamatuju). Oni pak musí prokázat že jsi to řídil ty. Pokud nevíš, pokuta, pokud řekneš že osoba blízká a pak se zjistí (třeba podle fotky že jsi to ty a lhal jsi je to prý trestný čin az křivé svědectví.

2011-03-15 08:57:47

Honza - k tomu bych měl možná poznámku, ano v jednom § jsou všechny 3 důvody tj. újma mé osobě, osobě blízké a vázaný mlčenlivostí podle zvláštního zákona. No setkal jsem se už s tím, že ti to policista přepíše do zápisu do podoby - "řídila osoba blízká" - a tak záměrně "vyjme" ty dva další důvody - jestli je to záměr nebo jen neznalost ...? každopádně reakce - takto to podepsat nechci - je zase důkazem proti tobě - je to prostě psychologická hra na poli nedostatečných důkazů

2011-03-15 09:05:16

ještě k té fotce - pokud ti na místě nezjistili totožnost bylo by to zase na vyšetřování, kde fotka určitě nemůže být dostačující důkaz (no možná až budeme mít vytetovaný čísla jak v lágru)

2011-03-17 11:04:32

to máš možná pravdu, já chtěl jen pokukázet, že pokud řekneš osoba blízká a pak by se nějakým vyšetřiváním prokázalo, žes to byl ty, tak je to tretný čin křivého svědectví, nebo jak se to přesně nazývá. Proto je potřeba říct, odmítám vypovídat dle § toho a toho.

2011-03-17 14:32:59

jj to máš taky 100% pravdu a k tomu ani nikoho nenavádím a ani to není třeba (to je fakt jen špatná interpretace novinářů atp.) , no uvidíme co vzejde od zákonodárců - možná budeme platit pokuty podle losování nebo automatickým sražením ze mzdy vždy prvního v měsíci všem provozovatelům v čr rovnou na účet VV

2011-03-17 15:13:42

jako on to není vyloženě blbej nápad to s tím aby pokuta nebyla jednotná. když milionář dostane 25 tisícovou pokutu tak se nad tím pousměje, když takovou pokutu dostane důchodce nebo svobodná žena na mateřský můžou si hodit mašli a vzít si splátkový kalendář. pokud pokuta má plnit nějakou odstrašující funkci potom musí mít přeci pro všechny stejně hodnotný dopad, pokud to tak není, veškeré pokuty jsou zbytečné a je více než jasné, že slouží pouze za účelem zlepšení státní či městské pokladny. je to taková daň navíc prostě. ale v širším spektru je to hrozně zneužitelné vše a nešlo by to udělat správně nikdy, ani teď to není správné. nemůžeš měřit všem stejně, když jejich životy jsou naprosto odlišné a doufám, že tu nikdo nenapíše že je to jejich problém, že mají být bohatí. inu každý ve společnosti nemůže být bohatý, taková společnost nemůže existovat, vždy se má někdo dobře na úkor těch druhých, leč nepřímo.

2011-03-17 15:45:57

Chmel - jj. to už jsi teda zabrousil zas trošku na jiné téma, ale to je taky zajímavý téma k diskusi jak si vysvětlovat "rovnost před zákonem" - představoval jsem si takovou obdobu, kdy by třeba za krádež dostávali mladší lidi delší tresty odnětí svobody a důchodci už jen pár let těžko říct, tady asi žádný řešení není správný. Mě spíš co vadí je to, že za způsobení nehody dostaneš v ČR stejně vysokou pokutu jako za třeba za překročení rychlosti ...


Odpovědět