Fórum - Téma


Probíjení vozidla


Fórum Almera N16 Probíjení vozidla

Manuály  |  Inzerce  |  Model Nissan Almera N16  |  Naše vozidla2015-04-02 10:40:25

Ahoj, jsem tu zas, jak Fantomas. Mám jen drobný problém. Auto mě při doteku probíjí. Jedná se například o probíjení, jako kdybych byl nabitý a dotknul jsem se člověka :-D Probíjí mě to na jakékoliv kovové části vozidla. Hlavně při zavírání dveří.

Nevíte někdo, prosím, v čem může být problém? Je to dost nepříjemné, když jdu do auta, dostanu ráno a pak vylejzám, tak při zavírní dveří dostanu druhou. Kdyby jen já, ale všichni cestující. Na nic s napětím jsem nešahal, baterka je zapojená jak má, ale uznávám, že je dost slabá.

2015-04-02 11:39:48

Domnívám se, že to s 12V rozvodem nebude mít nic společného, tohle bývá statika. Jak dlouho to dělá? Dělá to i za mokra (deště)? Jestli to dělá všem, tak to nebude oblečením, ale nějakým "suchým" třením ve vozidle - klínové řemeny .... ???

Bude se to asi hodně špatně hledat. Možná bude nejjednoduší namontovat takový ten uzemňovací gumovografitový pásek na kovovou část vozidla (ne nárazník - plast), aby se dotýkal vozovky a statika se vybíjela přes něj. Nezávidím Ti.

Ještě mne napadlo - nové potahy na sedačkách z umělotiny či jiná taková úprava bebyla ?

Vincent  
2015-04-02 16:07:54

corkacz: to děláš ty sám, možná jsi v autě nerv'ozní a pak se nabije statikou.

Měl jsem stejný problém když jsem kdysi používal stejné auto s mladým kolegou. Týden jsem do práce řídil já a druhý týden on. Tak jsme se neustále střídaly. Měl přede mnou asi trému a bylo to hrozné, auto celý týden kopalo jak paralyzér. Když jsem pak zase řídil já, vše bylo v pohodě. Takhle se to opakovalo více jak rok.

2015-04-02 16:53:16

Potahy mám původní, nervozitou pochybuji, že to bude, ale auto to dělá jen suché, nikoli mokré. Není to samozřejmě vždy. Je to divné. Nedávno to nedělalo :)) Začalo to takřka před měsícem.

2015-04-02 16:55:48

corkacz: Taky záleží na oblečení.

2015-04-02 17:12:14

corkacz: Taky mě auto mlátí, dělá to oblečení, když jedu v tričku tak nic, když mám svetr nebo mikinu tak dostanu...

2015-04-02 17:45:15

corkacz: při mokrém autě, respektive pneumatikach, se statika svede přes gumy. Také bych si tipnul na změnu oblečení. Zkus ten pásek, to by mělo pomoci.

Mě takto pravidelně tluče klika od kanclu a dělá to polstrovani židle v kombinaci s jednou flanelovou košilí.

Vincent  
2015-04-02 23:04:42

pjirasek: ten vodivý pásek jsem tenkrát na auto taky přimontoval, ale moc se to nezměnilo.

Pomohlo jen , že jsem začal řídit sám.

Měly jsme dokonce naučený jak vystupovat, aby nebyla rána.Je to už sice moc dávno, ale bylo to nějak takhle - otevřít dveře, jedna noha na zem při soustavném držení dveří za kovovou část (včetně laku), druhá noha na zem, postavit se a zabouchnout dveře.

Je to stejný jako když tankuješ.

Pokud nechceš aby ti chytlo auto při tankování, je lépe při vytahování pistole z nádrže držet volnou ruku na karoserii auta, aby nepřeskočila jiskra od pistole k hrdlu nádrže. Je jasné , že pravděpodobnost zážehu je velice malá, ale občas se to stane.

2015-04-03 07:45:47

Nemas doma susicku na oblecenie? Ta taketo veci vie robit.

2015-04-03 13:06:04

Čau, při vystupování z vozu se nejdříve chytnout rámu dveří a pak teprve dát nohu na zem. Vím vypadáš jako když vystupuje důchodce, ale funguje to Tak to aspoň dříve dělali okruhoví závodníci.

2015-04-03 21:44:01

Zaujímavá téma. Mňa tiež kope pravidelne. Doteraz som tomu nevenoval pozornosť, prišlo mi to normálne, ale asi si začnem všímať pri akých podmienkach sa to deje a asi sa na to spýtam aj pasažierov. I keď je pravda, že dosť často nosím jednu mikinu vytvárajúcu náboj aj za normálnych podmienok.

2015-04-03 21:53:11

Jen malá část o statice.

Nepříjemně může působit triboelektřina při textilním zpracování umělých vláken, při nošení textilií z těchto vláken, které se "lepí" na spodní prádlo, při chození po kobercích z umělých vláken apod. Stačí pak například dotyk ruky s předmětem, kdy dojde k nepříjemnému vybití náboje a někdy i k přeskočení jiskry.

Bránit se můžeme používáním vhodnějších textilních materiálů, které neobsahují umělá vlákna. Při svlékání problematických kusů oblečení se můžeme vodivě uzemnit dotykem ruky s vhodným kovovým předmětem (topení, zárubně dveří...). Při vystupování z auta se před vystoupením chytneme karoserie, aby při zavírání dveří jsme nedostali "ránu". Z aut bývá elektrický náboj vzniklý třením odváděn přes pneumatiky do země, některá auta jsou vybíjena elektrostatickým páskem, který za nimi při jízdě vlaje. U cisteren převážejících hořlavý náklad se můžeme setkat s zemnícím řetízkem.

Pokud se chceme zbavit elektrostatického náboje, který získáme třením o podlahu či čalounění, pak v místnostech udržujeme vhodnou vlhkost vzduchu, se kterou se statická elektřina příliš nekamarádí.

Zdroj: http://fyzmatik.pise.cz/4...statickou-elektrinou.html


Odpovědět