Fórum - Téma


Praskani pružin


Fórum Technický koutek Praskani pružin
2007-07-09 15:58:02

Mam N14 a pri otačaní na mieste mi počuť take praskanie prednych pružín, ked mi niekto otáča volantom a ja som chytil tu pružinu tak nou tak potrhava, ako je ta pružina hore uložena, je tam neake ložisko alebo puzdro, treba to vymeniť alebo iba premazať? a ako, mate niekto skusenosť?

2007-07-09 18:14:23

Ahoj,nevím sice,jak konkrétně je řešeno uložení tlumiče u N14,ale principiálně je přední náprava typu McPherson konstruovaná tak,že tlumič tvoří horní závěs náboje kola,tzn. že se otáčí horizontálně kolem svislé osy spolu s vlastním kolem.Aby to bylo možné,bývá nahoře v karoserii uložen v ložisku (jednom či dvou) a právě to,v případě poškození,může způsobovat vrzavé,skřípavé zvuky a trhání či záškuby tlumiče,potažmo pružin,při otáčení volantem.Ložisko bývá většinou kuličkové.

Kromě horního uložení může způsobovat vrzání či praskání a skřípání při rejdu kol taky vyschlá vazelina v kulových čepech řízení,případně jejich přidření při poškozené prachovce a vniknutí vody,bláta a nečistot do kloubu - totéž spodní kulový čep náboje kola.To ale poznáš sluchem i hmatem,pokud ti někdo otáčí volantem...

2007-07-10 10:08:27

Dakujem, za vysvetlenie, ale to som tak trochu aj vedel ze je to tam takto, skor potrebujem radu ake ložislo je tam hore a mozno to niekto už spravoval, tak skusenosti co a ako, a td. postupovať. Aj tak ti dakujem za odpoved. Snad sa najde niekto kto ma konkretne skusenosti.

2007-07-10 12:42:14

To ložisko vypadá takhle - viz obrázky.Když vymontuješ tlumič i s uložením,zjistíš,jestli je ložisko jen zatuhlé a jde promazat,nebo jestli je zničené a musí se vyměnit - obávám se,že jinak to nezjistíš.

Tlumič samotný vymontuješ jako celek povolením tří matic nahoře na výlisu pro uložení tlumiče v karoserii a dvou matic šroubů,držících tlumič v uchycení náboje kola dole.K rozebrání je dobré mít stahovák na pružinu tlumiče - ve složeném stavu je s předpětím a po odšroubování matice pístnice by ti vystřelila.

2007-07-11 14:15:07

Nevieš kde sa dju kupit tie ložiska alebo co stoji jeden kus?

2007-07-12 12:09:04

Ty fotky jsou odsud:

http://katalog.mjauto.cz/index.phtml?kat=8&

ale koupit bys to měl v jakémkoliv shopu s díly na Nissany - i tady v odkazech je několik linků na ně.Kde to koupíš na Slovensku,to nevím.


Odpovědět