Fórum - Téma


Postup při likvidaci škody


Fórum Almera N15 Postup při likvidaci škody

Manuály  |  Inzerce  |  Model Nissan Almera N15  |  Naše vozidla


1  2

 Janis
2011-04-18 17:32:05

Tak mi dnes při stavění sloupů elektrického vedení "zalaškovala" LIAZka se zaparkovanou Almerou a trochu ji nádrží "pohladila" na levé straně. Šofér se zachoval slušně, zazvonil, vyklopil, oč jde, sepsali jsme hlášení o nehodě, které podá na svoji pojišťovnu (já mám kopii u sebe) - potud je mi vše jasné. Rád bych se ale poradil, jak postupovat dál: nemám vůbec ponětí, jak škodu vyřídit tak, abych nemusel nic doplácet (eventuelně co nejmíň). Vím, že auto lze dát do servisu, kde ho opraví, ale pojišťovna uhradí jen část škody, sníženou o amortizaci, což u 14 let staré Almy bude dost a větší část škody bych tedy musel uhradit ze svého. Škrábance zas nejsou jen kosmetické, takže nechat to tak nemůžu - je ještě nějaká třetí možnost? Slyšel jsem o nějakém paušálu, kdy pojišťovna uhradí dohodnutou částku a poškozený si zajišťuje opravu ve vlastní režii. Jenže nevím, kolik tak co stojí - oboje dveře má MJ v základu za 1500,- kus, blatníky se snad vyklepou, lak bude horší a asi nejdražší. Mohl by mi poradit někdo, kdo měl podobnou smůlu, ať vím, nač pojišťovákovi kývnout? Dík všem za rady.

2011-04-18 19:51:56

nejde o paušál, ale o rozpočet - vychází se z hodnoty vozu (originální díly) minus amortizace (ohodnocení vozidla v jakém je stavu,stáří, počet km atd.)

doporučuju si zvolit rozpočet v první fázi - dodatečně jde od toho odstoupit (můžeš si ještě ověřit u dané pojišťovny) a podle rozpočtu se rozhodnout co dál. Jestli si to pak opravíš sám nebo raději necháš opravit např z dílů z druhovýroby. Obecně u japonců jsou docela drahý díly a moc jich ani není v druhovýrobě takže bych si nechal udělat ten rozpočet.

2011-04-18 20:25:04

Janis : maš S.Z.

2011-04-18 20:45:36

No zřídil ti ji teda pěkně, pak napiš jak to dopadlo.

2011-04-18 21:17:11

pojistovna by nemela uplatnovat amortizaci. http://www.mslegal.cz/amo...ace-jako-bic-na-poskozene

Nedavno to resil otec - napoprve pojistovna uplatnila amortizaci a po vymene nekolika mejlu a pohrozenim ze to bude v televizi a bude se to dale resit, tak pojistovna uznala a doplatila plnou cenu bez amortizace.

2011-04-18 21:48:20

Ouuuuu.. tak to teda solidně.. Mno jsem zvědavý jak se k tomu postaví.. Snad dobře..

2011-04-18 22:00:40

pěkný

 Janis
2011-04-19 13:29:38

Kamarádi, všem díky moc za cenné rady a pomoc, kterou určitě využiju (zatím jsem měl to štěstí, že mne podobné "radosti" míjely nebo šlo o prkotiny, které jsem si opravil sám). Počkám na likvidátora a uvidím, s čím se vytasí - jestli lak dílu vyjde na cca. 4000,- max., počítám 2x dveře + zadek = 12.000,- a k tomu cenu za dveře (pokud by nebyly z vraku a ve stejné barvě, tam by se dalo ušetřit, ale zas budou dražší komplet nastrojené dveře). Takže minimum na ten "propočet" vidím jako 15.000,- Kč - nebo se pletu? Nechci se na tom hojit, stačí mi rovné nalakované dveře a aspoň přelakovaný zadek (nad promáčknutím zavřu ev. oči, není zas tak strašné) a nechci doplácet.

2011-04-19 14:24:19

mě to počítali cca takto - ocenění vozu (stav 70%) tj. ceny originálních dílů * 70% + hodinová sazba práce podle tabulek. říkal tehdy něco v tom smyslu že 100% tně hradí druhovýrobu - ale to co psali kluci jsem nevěděl tj. ani neřešil.

Ta amortizace bude asi vždycky diskutabilní, pokud půjde o uvedení do původního stavu mělo by to být 100% jak tu psali kluci, otázka je co byl původní stav - nevím já rozpočet bral - v tvém případě bych to viděl spíš tak na 30 - můj odhad - dej pak vědět a pro jisotu si projdi pořádně auto jestli se třebas nehnuly sloupky atp.

 Janis
2011-04-19 15:41:04

S tou amortizací je to Lukku komplikované - na jednu stranu fakt bourané, sebelíp opravené auto nebude nikdy dosahovat hodnoty stejného nebouraného. Na druhou stranu plněním z pojistky nesmí dojít k bezdůvodnému obohacení, tj. pojišťovna může namítat, že cena nových dílů v souhrnu s prací převýší sumou odhad způsobené škody a právě ten rozdíl je obohacením poškozeného. Na tohle je třeba dobrého právníka, pevné nervy, dostatek času na soudní tahanice a štěstí na verdikt všech soudů, ke kterým se případně protistrana bude po neúspěchu odvolávat. Judikát je sice hezká věc, ale není to precedens (v našem právním systému, v angloamerickém ano) a zdroje na machry přes právo má vždycky větší pojišťovna, než běžnej občánek.

Osobně to vidím na rozpočet a dveře z vraku, ev. druhovýroby (otázkou je, jestli je u MJ mají i reálně a ne jen v katalogu a jestli budou sedět, z tchajwanské provenience mám trochu obavy, když se podívám na zrcátko TYCO ). Vědět určitě dám, zítra to nahlásím Allianzce, u které má viník pojistku (dnes to hlásil on, přišlo mi číslo případu) a požádám o návštěvu likvidátora a snad budu moudřejší.

2011-04-19 15:48:28

jj šel bych na to uplně stejně, osobní zkušenost jsem měl dobrou - slušný jednání, ocenění ok a reálný víc jsem neřešil.

Spíš jsem nikdy nechápal vyčíslení škody policií v důsledku trestného činu (přestupku) kde neberou v úvahu vůbec související škodu na dalším majetku a nikdy jsem se nedobral logického řešení.

 Janis
2011-04-19 15:57:07

Jj, to už jsme sice trochu off-topic, ale máš pravdu v tom, že je zvláštní, když 10 písniček, sdílenejch na netu, způsobí nahrávacímu studiu škodu X set tisíc, zatímco za totálně zmuchlané auto ti dá pojišťovna dvacet tisíc s poukazem, že je třeba 17 let staré (že je jak nové, protože si ho třeba v garáži mazlíš a mělo najeto pár tisíc, to už nikdo nezohlední, stejně jako desetitisíce v penězích a stovky v hodinách, které jsi do něj vrazil - to není můj případ, jen příklad). No jo, svět nikdy nebyl a nebude dokonalej, co se dá dělat.

2011-04-19 16:51:12

Mno jak na to tak koukám.. tak jestli nepošlou aspoň pětadvacet tak jsou to pěkní židi. Za takovou "úpravu" řeknu 30K, normální. Záleží na hodně okolnostech mno. Aby to nějaký likvidátor nehodil na totálku... Jsem zvědavý teda.

2011-04-19 19:13:34

Janis - já měl na mysli trošku něco jiného

zloděj-fetka ti rozbije okno, přitom poničí sedačku, vykuchá radio (za 4999,-) - přitom zničí palubku za 10 a policie vyčíslí škodu na 4999,- a stíhá dotyčného jen za přestupek

 Janis
2011-04-23 17:11:35

Takže zatím se dostavil technik z pojišťovny, nafotil, sepsal a odjel s tím, že během týdne by se měl ozvat někdo od nich s konkrétním sdělením o výši náhrady. S opravou mám zatím počkat, kdyby se jednalo o totálku - a to je další věc, na kterou se chci zkušenějších zeptat: matně tuším, že pokud cena opravy přesáhne hodnotu vozu (nebo sumu jí blízkou), vyplatí pojišťovna částku, sníženou o hodnotu použitelných zbytků vozu. Ovšem jak se ty ceny a výpočet stanovují? Máte někdo bližší informace?

2011-04-24 01:29:19

Jsme to říkal... To je těžko každý si to určije jinak. Vůbec to neřeš. Až se ti ozvou tak se ti ozvou. A budeš vědět..

 Janis
2011-05-08 16:32:25

Takže závěrečné resumé: v pondělí se stala škoda, v pátek přijel likvidátor z Allianz, sepsal protokol, v úterý přišel mail o vyřešení škodné události a týden nato jsem přebíral finanční sumu 32.000,- Kč (řešení formou totální škody: hodnota vozu před nehodou - hodnota vozu po nehodě = vyplacená suma).

Musím poděkovat všem za poskytnuté rady a pomoc, za naprosto bezprecedentní ochotu a obětavost pak hlavně KoFimu, který dodal zadní dveře a dále pak Františkovi J., který mi k předním přibalil i další drobnosti na Almu - ještě jednou děkuju moc, kamarádi!

2011-05-08 16:36:59

No vidíš že to dobře dopadlo, gratuluju

djmj  
Michal
2011-05-12 09:51:17

No prispel by som aj mojou skúsenosťou. Z poobednej smeny z práce ma odzadu nabrala kolegyňa. Almera vs. Focus. Kto pozná Focus asi vie ako to dopadlo. Po nehode som pozrel prasknutý nárazník. Jej odpadla EČV a troška praskli asi dve mriežky na maske. Tak sme sa dohodli, že na druhý deň pôjdeme na poisťovňu. Žiaľ bohu po zaparkovaní auta do garáže som si všimol, že zadné 5te dvere nejak nedosadajú. Cítil som problém. Zašiel som na druhý deň za kamarátom, čo má servis. A tam sme prišli na to, že aj pravé zadné dvere sa zle zatvárajú, dno kufra je pohnuté a Cčkový stĺpik je celý posunutý. Nevedel som ako to chodí v poisťovni. Samozrejme mi obhliadačka napísala likvidáciu formou faktúry a odporučila dobrého klampiara. Zhodou okolností máme nejakých spoločných známych tak sa trošku tak aj staval k tomu. No na moje počudovanie som sa dozvedel, že vlastne škodca nemá nič, nahlásil a tým to pre neho zhaslo. Ja, poškodený si behám po obhliadkách po servisoch aby som nakoniec ešte aj platil amortizáciu. Celé poisťovníctvo je choré. Písal som aj mail do lampárne, či nespravia nejakú reportáž. Predsa ja som bol s mojím 8 ročným čelom spokojný, mi tam mohli spokojne dať 8 ročné a nemusel by som platiť amortizáciu. Ešte šťastie, že som to dal robiť tam kde som to dal a chlap mi dal auto aj bez toho, a by som mu zaplatil. V Generali im prerábali systém, tak nevedel koľko mi to vyšlo a tým pádom nevedel koľko má dať na faktúru pre poisťovňu a koľko pýtať odo mňa. Takže zatiaľ to mám opravené, ale ešte to nie je vyriešené. Ale už viem, ako budem postupovať na druhý raz. (bodaj by už druhý raz nebol) Človek je rád, že kúpil pekné zachovalé auto a príde nejaká trúba a už to nikdy nebude to čo to bolo. ..

2011-05-12 10:38:49

ta amortizace je pěkná prasárna, já bych poslal ty chytráky (ne ty zaměstnance, ale ty manažery kteří o tom rozhodují) aby šli a za tu cenu mi koupili naprosto stejné auto jako jsem měl předtím, včetně vyměněných dílů které jsem dával nové apod.


Odpovědět

1  2