Fórum - Téma


Péče o lak automobilu


Fórum O článcích Péče o lak automobiluDiskuze o článku

Péče o lak automobilu

POZN. Tento článek již není aktuální. Několik let už pracuji s přípravky, které jsou určené pro profesionální detailing. Připravuji si vosky přesně na míru laků, které mi umožňují dosáhnout nejlepší možné výsledky. Kdo má zájem o to, aby lak jeho vozu byl ve skvělé kondici a vypadal krásně, musí jeho péči věnovat pravidelně chvíli času a znát trošku know-how celého postupu práce včetně vhodnost...


1 ......... 4  5  6  7  8 ......... 21

2008-05-03 20:41:10

tak uz je opraveno,par brousicich papiru,zaklad na plasty a trocha laku ve spreji.

Slunik  
2008-05-03 20:45:55

No vidíš.nakonec z tebe ještě něco bude. Ne,vážně,ani to není vidět.

2008-05-03 20:50:15

prej bude

ale jinak dekuji

2008-05-03 20:52:00

no paráda. sám bych to neudělal líp

Slunik  
2008-05-03 20:52:13

Vždyť víš jak jsem to myslela. Tak se nečil synku.

2008-05-03 20:58:38

jasne mami chapu

2008-05-03 21:32:13

Moc pěkná práce, vidíš LORRYku, jaký jsi šikula!

Slunik  
2008-05-03 21:35:45

Doris:No bodejť by nebyl,když je celý po mě.

2008-05-03 21:51:03

Slunik: Tak to je vážně bombáááá! Mě dycky něčím dostaneš!

Slunik  
2008-05-03 21:55:24

Dori,no vidíš,aspoň něčím tě dokážu dostat.Ty mě vždycky úplně rozdrtíš svou chytrostí a šikovností.

2008-05-05 11:41:47

Doris: Chtěl jsem se zeptat, co poradíš na ošetření nárazníků a bočních lišt na dveřích? Nemám je lakované ( jen částečně nárazníky), tak se chci zeptat, jestli na to použít Protectant Foam či něco jiného? Koupil jsem si od Korreku Cocpit a použil jsem jej zatím uvnitř na všechny plasty a funguje až moc dobře, jelikož se mi při jízdě proti slunci v čelním skle odráží plasty nad palubkou , ale na vnější plasty bych to asi nepoužil, i když to na tom spreji píší ( pro vnější i vnitřní plastové a pryžové díly).

2008-05-05 14:04:54

dotaz pro Doris...lak mam OK,ale chtěl bych zkusit co udělá s lakem ten feflonovej olej...zkoušel jsem ho sehnat,ale kde nic tu nic... na nettu je,ale pouze ve spreji,což by tak vadit nemuselo ,ale v vžy je v popisu uvedený,že je v barvě bílé....to mi vadí...kam tedy na něj...dík

2008-05-05 15:23:19

Tomik1701: Na venkovní plasty se mi osvědčil přípravek obsahující slikonový olej, je na jedné z fotek mezi vosky (taková ta modrá úzká nádobka) - aplikuje se houbičkou,pak ho nechávám na slunci zavadnout a zreagovat s plasty, používám ho i v motorovém prostoru a na pneumatiky.....Pak jsou hodně dobré přípravky od Armorallu na plasty, Protectant foam je taky výborná, ale rychle se ztrácí při umývání auta. Ono neexistuje žádný dokonalý přípravek, který by na těch plastech vydržel moc dlouho, zkoušela jsem i černý krém, co se dává na boty, ale vše je to dříve nebo později vyplaveno vodou. Kdysi jsem to vyřešila u jiného auta přestříkáním plastů černou saténově lesklou barvou určenou přímo na plasty bez použití změkčovače a bylo to navždy vyřešené a s dokonalým vzhledem. Plasty u svých aut ošetřuji výše zmíněnými přípravky a je to opravdu třeba jednou za čas poopravit, aby se krásně leskly. Postupem času díky ošetřování získaly zánovní vzhled.

2008-05-05 15:30:00

Pavelp11: Já taky používám teflonový olej ve spreji, konkrétně se jedná o GT85, bývá k dostání v cykloprodejnách nebo i benzínkách či mototechnách. Umí toho celkem hodně, rozpouští i zažranou špínu, konzervuje a hodně usnadní rozlešťování.

http://www.koloobchod.cz/...l-129221-olej-gt85-400ml/

Dá se sehnat o dost levněji, než je v uvedeném odkazu, ale máš tam popis toho výrobku.

2008-05-05 15:53:19

Přidám svou trochu do mlýna. Včera jsem celé odpoledně strávil mytím, čištěním, voskováním a leštěním auta. Nepodařilo se mi sehnat teflonový olej. Jinak jsem měl vše. Turtle Wax Platinum, Hard wax a oživovač barvy. Problém byl, že hard wax byl bílé barvy a tak se celá směs dostala do dost světlého odstínu. Po zaschnutí to bylo už úplně bílé. Na mém šedivém Zetku tedy po rozleštění vylezly i drobné oděrky (zejména přední nárazník poďobaný od kamínků), které normálně nebyly vidět, protože odření bylo stále jen v hloubce laku. Překvapila mě poměrně vysoká prašnost po zaschnutí (cca 3 hodiny). Je ale fakt, že jsem to dělal venku a tak vlhkost vzduchu nebyla optimální a asi to vysychalo víc, než by mělo. Na straně, kterou chvilku zalévalo večerní slunko, to šlo znatelně hůře rozleštit, než na druhé.

Tak jako tak byl výsledek úchvatný. Nádherný hluboký lesk se rozplynul asi za půl hodiny, když cestou z chalupy začalo chcát. Standardně po cestě v dešti na české silnici je auto do půlky zaprasené. Dnes cestou po dálnici jsem na čumák nachytal asi 3000 mrtvol hmyzu.... Jsem zvědavej, jak (ne)půjdou ty mrtvolky snadno dolů.

2008-05-05 16:09:46

Ty oleje jsou tam i od toho, aby to šlo ve finále snadno leštit. Já to nechávám zaschnout přes celou noc v garáži cca 12 hodin, nikdy ne na slunku! Leštím to měkkým hadříkem z mikrovlákna a jde to velmi snadno a rychle. Jaký oživovač barvy jsi použil? Turtle Wax Color Magic? Hard Wax, který používám je bezbarvý, je to značka Dinitrol. Mnou namíchaná směs s černým barvícím voskem ma tmavě šedou barvu a je jemně krémovitá. Minulý čtvrtek jsem upravovala auťák od kámoše a měl na něm krásnou černou metalízu, lak už byl ale dost zmatnělý a poškrábaný (vidno na boku auta v přiložených fotkách níže). Hodila jsem mu na to trochu té směsky a byla to paráda. Přední kapota je po vyleštění jako nová a dokonale hladká. Kvůli polepům se musely takto vyčistit i další části auta, ale v první fázi jsem nepoužívala oleje ani vosky, jen 3Mku. Ve finále kompletně zimzely škrábance pod klikami a drobné šrámy na laku po použití směsky vosků a přípravků. Pokud vylezou oseky od kamínků nebo hluboké škrábance, co byly až do základu, bývá to způsobené i tím, že tahle směs lak zároveň čistí. Taky jsem po zimě musela poopravit drobné záseky od kamínků, které se ukázaly. Po navoskování se to však mělo tendenci jakoby sjednotit a vyrovnal se lesk.

2008-05-06 07:30:33

díky...no tak ten olej mám už ost dlouho doma ....tak zkusim,děkas...

jo a jinak ten KORREK maj i na :

http://www.mmad.cz/detail...rect=asc&ppagen=4&acc=enb

2008-05-06 12:13:13

Pavelp11: Díky za tip, dobré vědět. Uvažuji, že si objednám více těch přípravků Korrek najednou, mám zálusk na jejich osvědčené vosky, které už jen trochu poupravím a bude to pro lak dokonalé.

2008-05-12 21:07:00

Doris: Ano, oživovač Turtle Wax Color Magic šedivé/stříbrné barvy. Po namíchání s bílým hard waxem to dost zesvětlalo a proto ten výsledek. Zkusím koupit černý oživovač, který po namíchání s bílým hard waxem vytvoří šedou barvu, která bude lepší a nebude tak hodně vidět v místech, kde to nešlo dobře rozleštit a zbytky vosku zůstaly (různé spoje karoserie, gumové okraje apod.)

Každopádně když jsem teď auto myl wapkou, tak se na laku tvořily krásné kapičky. Nicméně špína na autě stejně zůstala a před uschnutím bylo nutné auto pěkně ručně omýt a následně zase usušit a vyleštit. Bordel po hmyzu jde dolů ale stejně dost špatně. Koupím na to nějaký speciální přípravek... Nějaký tip?

Ještě k těm dorbným osekům. Nesouhlasím, že je to způsobené tém, že by směs čistila. Naopak ta směs drobné ranky vyplňuje a tudíž bílá výplň na poměrně tmavém laku vystoupí více, než kdyby byla směs vosků tmavší než barva auta. Zkusím to ještě s tím černým oživovačem a pokud to nebude o dost lepší, tak místo bílého hard waxu koupím černý, nebo ten bezbarvý Dinitrol - ten jsem ale nikde neviděl.

2008-05-13 08:20:49

Tuna: Vidím u toho problém, použil jsi nevhodné přísady, pravděpodobně ten tvrdý vosk, a při aplikaci jsi nedodržel odpovídající postup, to jest způsob leštění a zasýchání na STINNÉM místě, protože za x-let, co s tím dělám, mám dost odlišné výsledky. A to nechávám zasychat nanesený vosk v garáži i 12 hodin a jde to leštit jako pomásle. Používám jedině bezbarvý Hard wax, do té směsi dávám Dinitrol. Ten bílý bych tam raději nedávala. Dinitrol kupuji v potřebách pro profíky a lakovny. Na léto ho nemusíš používat tolik, je hlavně na zimu. Takže zkus tu směs namíchat bez něj a uvidíš. Pokud použiješ zcela jiné přípravky, pak to může způsobit problém, mám odzkoušené ty, jež jsou na fotkách v článku.

Není v žádném případě pravda, že ta směs lak nečistí. V tom se dost pleteš. Pokud bys použil jakýkoliv leštící vosk světlé barvy, všimnul by sis, že na hadříku zůstává tmavší zabarvení, což je špína z pórů v laku. Tohle právě uměly ty finské vosky Korrek. A na mnoha dalších to vždy uvádějí jako výhodu v používání a skutečně to funguje. Potvrdili mi to i profíci z lakoven. Mimochodem, ten teflonový olej taky čistí a dokonce rozpouští i zažranou špínu a má separační účinky. Jak jsi uvedl, do směsi jsi ho nedal, což mohlo způsobit další odlišnosti - to jest horší leštění a aplikaci, více se na tom drží špína atd. ... Skutečně každá složka v tém směsi má nezatupitelný význam.

Pokud to jen napatláš na lak a při aplikaci dostatečně nerozlešťuješ a necháš navíc zasychat na slunku, pak je samozřejmě efekt zcela jiný a neexistuje, aby zůstal v rankách vosk! Jemně je může zahladit a natónovat dle barvy vosku, ale v žádném případě nesmí zanechat bílé stopy, to je klasická amatérská chyba. Zkoušela jsem to na různých autech a nikdy se mi to nestalo ani na tmavém laku. Po vyleštění musí být lak hladký jako sklo a nesmí být slyšet šum, když po něm přejedeš dlaní nasucho (samozřejmě lak nesmí být zaprášený).

Na přední nárazník používám do směsi větší procento obou ojelů, zejména silikonového, lak musí být po navoskování dokonale hladký a hmyz odstraním pokud možno co nejspíš, aby lak netrpěl. Problém s tím nemám, jde to lehce. V létě to občas poopravím, aby zůstala zachována odpudivá vrstva a lépe se to čistilo. Organické zbytky hmyzu některých druhů totiž silně narušují strukturu laku a během pár hodin může po nich zůstávat v laku už zmatnělé místo. Proto se snažím odstranit zbytky hmyzu co nejspíš, obvykle ihned po návratu z projížďky. Přípravky na odstranění zbytků hmyzu nikdy nepoužívám, je to v mém případě zbytečné a navíc pro lak agresivní. Jde mi to v pohodě i bez nich.

Před pár dny jsme umývali auto od manželových rodičů, na které jsem cca dva týdny předtím použila letní směs na voskování a voda ani špína se na laku nedržely, stačilo jen opláchnout vlažnou vodou a měkkou houbkou. Žádné drhnutí. Zbytky kapiček vody se pak vytřely dosucha švédsou utěrkou.


Odpovědět

1 ......... 4  5  6  7  8 ......... 21