Fórum - Téma


P11 - Rozlepení předních světel


Fórum Návody P11 - Rozlepení předních světel1  2  3

2015-04-07 20:14:55

PŘEDEM NÁVODU VÁS MUSÍM UPOZORNIT, ŽE POŠKODÍTE VNITŘNÍ OBAL SAMOTNÉHO SVĚTLA Na funkčnost to samozřejmě nemá vliv.

Dovoluji si zde popsat trošku brutální postup rozlepení předních světel na Nissan Primera P11C, které teoreticky a tak trochu prakticky rozlepit nejdou.

Nářadí, které jsem použil:

1) Horkovzdušná pistole

2) Ostrý nůž

3) Látkové rukavice

4) Menší špachtle

5) Křížový šroubovák

6) Velice tenký plochý šroubovák

7) Kombinačky

8) Lepidlo na aquarium či jiné voděodolné lepidlo či tmel

9) Čistý bavlněný hadřík

10) Okenu

11) Krabičku cigaret - nekuřáky nechápu, kde berou tolik trpělivosti a klidu

Praktické a použitelné informace:

Černý plastový obal lze rychleji natavit než plastové sklo samotného světla. 100% zlomíte skoro všechny háčky držící sklo (vlastně ani nevím na co tam jsou). Musel jsem odřezat kousek "žlábku" na spodní části světla. Možná někdo zná nebo přijde na způsob, jak vše udělat nenásilně. Lepidlo maj ve Francii sakra pevný.

Brutální postup:

Začínal jsem světlo nahřívat od "špičky" celého světla přibližně 15 cm. Nahříváme samozřejmě jen hranu, do které je sklo vloženo. Po nahřátí jsem prvně nožem a poté i špachtlí vyškrábl lepidlo. Pak přišel kámen úrazu. Ať jsem vyškrabával a zahříval jak jsem mohl, sklo od sebe prostě nešlo. Vyřešil jsem to odříznutím části lišty na spodní straně světla, tak aby to nešlo vidět (viz. obr. 1). Poté jsem špachtli podsunul pod sklo a jemně zapáčil. Nahřál jsem znovu, teď už větší část žlábku. Doporučuji si v této fázi nasadit rukavice. Po nahřátí jsem jednou rukou tlačil na špachtli a druhou jsem se snažil doslova odervat druhou část. Držel jsem se za, zřejmě startér xenonu, černé velké kostky (obr. 2.), kdy sklo konečně povolilo. Dále jsem jen nahříval, ulomil háčky držící sklo, původně jsem je chtěl jemně a racionálně odklonit, ale hned to vzdaly a rovnou se zlomily, až se sklo po nátlaku odlepilo.

Dále vytáhnete pochromovanou část s černým rámečkem a dostanete se k další zapeklitosti. Samotné paraboly s čočkou . Ty drží na 3 bodech. Jsou to plastové držáčky, začal jsem tím, který drží na přišroubovaném tělu, druhý držící natáčecí motor jsem odháčil zatlačením směrem nahoru a 3., který drží štelovací šroub jsem prostě použil větší sílu (už jsem byl s prominutím na*sranej, psychicky i fyzicky vyčerpanej a nejradši bych to celé vzal a prohodil oknem). Máme rozloženo, můžeme si dát cigáro na uklidněnou.

Dále je to oproti tomu všemu sranda. Dva křížové vrutky, drží část těla čočky, zespoda je to háček, který odháčíme kombinačkama, Odděláme další 4 háčky a celé se to krásně rozloží od sebe. Vyčistíme čočku, paraboly, použil jsem okenu a bavlněný hadřík. Ve vaně jsem vykoupal samotné sklo, pěkně jsem ho vysušil a očistil vše pro zpětnou montáž.

Před nalepením jsem vyčistil žlábek, do kterého jsem nanesl lepidlo. No a poskládáte zpátky. Z celého návodu, je asi důležitá první část jak jsem rozlepil sklo. Na zbytek příjde každý racionální člověk sám. Vše jde pěkně vidět.

Kdo nemusí, ať to nedělá, kdo má prachy, kupte si radši jiné světla.

Obrázky doplním v nejbližší době. Jen co do nich nakreslím šipečky.

2015-04-08 16:27:17

Diky moc !

este pockam na foto

2016-01-25 12:40:22

Tak jsem se do toho pustil a už chápu tu poznámku o nekuřákách. :D Budu to muset nechat chvilku být, jinak s tím švihnu o zeď.

2016-01-25 12:47:20

miguel.91: A už jsi ve světle a nebo si furt pálíš prsty horkovzdušnou pistolí? Hoď fotky, jak vypadá chrom a jestli stačí vyčištění a nebo by se muselo po letech chromovat......

2016-01-26 16:52:12

stan34: Musel jsem to nechat chvílu vychladnout (ne světlo, hlavu) a teď dělám něco jinýho. Vrátím se k tomu, až zapomenu, jak mě to sr... Dovnitř jsem se zatím nedostal, jde to fakt ztuha, navíc kdo by to chtěl zkusit, počítejte s tím, že to 1) není na hoďku 2) pravděpodobně něco ulomíte a 3) na té drážce, ve které je vlepený sklo, to půjde dost poznat. Fotky dodám pak. Každopádně s tím pokovením se něco udělat bude muset, jelikož se drolí (zkus si tam schválně místo žárovky vrazit nakraj malíček a uvidíš, že ti na něm zůstanou špony).

Když nad tím tak přemýšlím, odřezání spodní části drážky, jak píše Rado4077 v návodu, bude na tom světle ve finále vidět nejmíň, čili pokud bych to dělal znovu, začnu tím spodkem. Páčit to přes drážku stejně asi nepůjde a ve finále to bude daleko hůř vypadat.

2016-04-10 18:39:11

Tak dneska jsem se konečně přinutil k tomu světlu vrátit a dodělal to. Moje postřehy jsou následující:

1) Při nahřívání horkovzduškou nespěchat, radši nahřívat na nižší výkon dýl (i několik minut), aby se prohřál ten materiál do hloubky a povolilo lepidlo až dole v drážce. Párkrát jsem to nevydržel a osolil tomu, což nejenže nepomohlo, ale ještě se plast začal tavit, nadělal jsem v něm docela nepěkný vrypy a zbělal mi kousíček toho průhlednýho plastu.

2) Drážka, ve které je zasazený sklo je poměrně hluboká, na dno se těžko dostává a pravděpodobně se alespoň na jednom místě nevyhnete jejímu ohnutí směrem ven, abyste mohli podebrat sklo z vnitřní strany. Jakmile se vám ale podaří "podfouknout" lepidlo na nějakým místě, máte část úspěchu za sebou a dostat se dovnitř už nebude tak dlouho trvat.

3) Pozor na to, jak si světlomet položíte na stůl, v zápalu boje si můžete docela snadno ulomit jeden z držáků, což se stalo mně.

4) Když se člověk konečně dostane dovnitř a myslí si, jak nemá vyhráno, ještě ho čekaj ty tři pitomý plastový úchyty na kloubech. Taky žádná sranda je vyháknout, aniž by člověk nějak zapáčil přes parabolu.

5) Už ani nevím, co všechno se mi během té anabáze podařilo urvat, proto POKUD NEMÁTE DRUHÝ SVĚTLA, CO MŮŽETE PŘÍPADNĚ ZAHODIT, RADŠI SE DO TOHO NEPOUŠTĚJTE!

Parabola po vytažení naprosto spálená, divím se, že to vůbec vydávalo nějaký světlo.

Závěrem děkuju za návod, docela mi pomohl, nicméně napoprvé se to asi dokonale nedá zvládnout, takže doporučuju se na to vys..., obzvlášť, pokud nemáte hodně pevný nervy a ve stodole vrakáč.

2016-04-11 13:54:53

Nebude toto lepší spôsob?

How to geklebte Scheinwerfer aufbereiten, öffnen, backen, polieren GERMAN  |  Více info

Hinweis: Durchführung AUF EIGENE GEFAHR

Hier zeige ich euch wie ihr eure geklebten Scheinwerfer aufbereiten könnt. Zunächst müssen die Scheinwerfer ausgebaut werden, anschließen kommen die Scheinwerfer für ca. 5-10 Minuten in den Ofen bei 80°C. An die genaue Backzeit muss sich "rangetastet" werden, daher kann dahingehend keine genaue Aussage getroffen werden. Ist der Scheinwerfer heiß genug, müssen mit einem Schraubenzieher zunächst alle Clips hochgebogen und anschließend das Glas vom Gehäuse weggedrückt werden. Nun kann die Aufbereitung von Reflektor, Chrom und Glas durchgeführt werden. Mit einem qualitativen Mikrofasertuch und Bremsenreiniger können Reflektor und Chrom vorsichtig bearbeitet werden. Das Glas lässt sich polieren. Anschließend werden Glas und Gehäuse wieder zusammen gesetzt und im Ofen "zusammengebacken".

Außerdem lässt sich in diesem Video sehen, wie sich die gelben Blinkergläser beim Lexus IS entfernen lassen.

Musik:

KA7 Beatz - Whatever you like:

KA7 Beatz - Good Life:

KA7 on g+ :

KA7 on facebook:

2016-04-11 17:36:33

storm525: to by samozřejmě byl lehčí způsob, ale... zkus strčit Céčkové světlo do trouby a pak napiš kolik si uřezal

2016-04-12 14:22:28

To už jsem právě zkoušel a zjistil jsem, že bych potřeboval tak dvakrát větší troubu. :D

2016-10-12 20:52:43

Dneska jsem rozlepil jedno světlo, protože ani já nejsem moc spokojený se svítivostí xenonů. Jen pro info, auto má naskákáno 240 tis., od roku 2012 namontované denní svícení, dané nové výbojky Osram D2S 4300 K a opravena čidla na nápravách, co se starají o sklon xenonů při zatížení.

Rozlepení je opravdu trošku náročnější a nevyplatí se spěchat. Nicméně asi čtvrthodina nahřívání horkovzdušnou pistolí s opakovaným páčením stačila na rozlepení. Největší problém vidím v tom, že když se nahřátí na určitém místě přežene, tak se začne deformovat černý plast a nebo bělat krycí čirý plast a pak zůstane při krajích mléčný. Po rozlepení se už postupuje logicky, jak už psal Radek, a postupným rozebíráním se dostaneme i k problematické čočce. Překvapilo mě, že čočka byla krásně čistá a nebránila tak ve svitu. Ona ani ta odrazová plocha nebyla v tak hrozném stavu, jak bych čekal vzhledem k chování xenonů ve volné přírodě, kdy jsem se mockrát modlil, ať nejde u kraje nějaký chodec, když jsem se míjel s jinými auty, samozřejmě po setmění. Nepomohlo ani seřízení na TK, ani lehké přizvednutí, protože se mi zdálo, že svítí moc blízko před auto, přičemž výbojka byla nasazena správně a servomotorky naklápění fungují spolehlivě. Nakonec na mě protijedoucí blikali, že je oslňuju a já viděl ještě méně, než když byly seřízeny technikem. V každém případě je na odrazové ploše znát poškození vysvícením a to na té části, co není kryta plechovým štítem, který usměrňuje tok světla dolů a stará se o typickou ostrou kresbu hranice dopadajícího světla na silnici. Opačná část paraboly je bez viditelného poškození pokovení, snad to bude patrné na fotkách. Nevím proč je poškozena jen polovina paraboly, když se o odraz stará plocha celá. Napadá mě jediné a to je poloha výbojky, kdy tato je více přikloněna právě k té poškozené části. Teď by mělo patrně navazovat to, jak jsem obě odrazové plochy poslal na opětovné pokovení, kdy cena se pohybuje od cca 400,- Kč za kus výše. Jenomže doba dodání od těchto firem je většinou až 14 dnů, to si bohužel nemůžu dovolit na tak dlouho odstavit auto a půjčit si na tuto dobu auto taky nemám od koho. Drtivá většina lidí do zaměstnání od nás dojíždí. A koupi náhradních světlometů z nějakého vraku jsem taky zamítl, běžná cena za vysvícenou mrchu je pětikilo za kus. Taky mě napadlo se tady zkusit domluvit s podobně postiženými majiteli céčka s xenony a jednu sadu světel použít jako putovní, aby si každý, kdo bude mít zájem, mohl nechat pokovit ty své a po dobu opravy mohl normálně jezdit. Nakonec jsem zavrhl i toto, asi je všem jasné proč.....

Vrátím se ke světlům. Napadlo mě, že kdybych tedy parabolu otočil vzhůru nohama tak, aby právě ta nepoškozená část plochy odrážela světlo mimo clonu a tu vysvícenou část přelepil samolepící leštěnou hliníkovou fólií, co mi poradil Radek. Takhle bych to zkusmo provedl jen s jednou parabolou, abych mohl porovnat rozdíl ve svítivosti s druhým světlem v origo stavu, pokud vůbec nějaký nastane. Světlo nebudu zatím opětovně nahřívat, aby se části slepily, jen to přetáhnu silikonem, aby se mi tam nedostala vlhkost a zajistím ho, aby se nerozpadlo za jízdy. Ať s tím zase nemusím bojovat, až ho budu znova půlit. Pokud má někdo jiný nápad, tak ho sem hoďte, díky.To otočení paraboly bude spojeno s otočením patice výbojky, ať zůstane ohnisko na stejném místě a je zaručen správný tok světla. Parabola se mi zdá horizontálně souměrná a shodná, tak by nemusel být s otočením větší problém.

Na prvních dvou fotkách je ta část paraboly s poškozením, dvě poslední zachycují tu část paraboly bez poškození. Snad je to trošku vidět......

2016-10-12 21:54:51

Obávám se, že otočení paraboly by mohl být větší problém než přilepšení. Jednak odraz bude mít jiné úhly a druhá věc, parabolu budeš muset upravit, aby seděla. Je jiná na každé straně. A co koukám na fotky, tak mi nepřipadají, že by bylo potřeba je pokovit. Pokud je porovnám s parabolami z černé tak jsou naprosto čisté .

Spíš mě ještě zaujalo kde jsi kupoval Osramy, na internetu koluje spousta upozornění, že se často prodávají fake výbojky. Jak už jsem psal i do sz, problém bych viděl ve výbojce. Pak mě ještě napadla čočka, ale to jsi psal, že je čistě průhledná.

2016-10-12 22:27:07

rado4077: Parabola se liší pouze v tom zářezu, který je na jedné straně a na druhé chybí. Může to být kvůli poloze výbojky, aby se nezaměňovala, pokud je patice namontována ještě před smontováním s čočkou. Podle mého oka je teda horní polovina tvarově shodná s tou dolní.... A co se týče výbojky, tak tu jsem bral od jednoho člena tady, nevzpomenu si už od kterého, ale dá se to dohledat. Co si pamatuju, tak izolaci kontaktu na výbojce mám až do ohybu nahoře, jak je na první fotce, doufám, že je to fotka originálu. Mně totiž nesvítily pořádně žádné výbojky, ani levné z Číny ani značkové jako Philips ani Osram, zhruba vše nastejno, jen ty levné začaly brzy poblikávat a následně zhasínat....

2016-10-12 22:41:25

stan34: a co výbojky nebudou se muset zasouvat opačně?

2016-10-12 23:06:48

rado4077: Otočím patice, aby byla ve stejné pozici..... Zkompletuju to zítra jen tak narychlo a ještě před utěsněním silikonem to vyzkouším na vratech, mám tam nakreslené roviny na seřízení. Pokud se bude kužel světla podobat originálu, tak otočenou parabolu vyzkouším i v noci. Pokud by to kreslilo bludy, tak vrátím parabolu do stejné pozice. Jo a na to stínění nalepím hliníkovou fólii, třeba to taky něco udělá.

2016-10-12 23:09:20

stan34: no sám jsem zvědav co to udělá. Tak pak dej vedet.

2016-10-12 23:20:14

rado4077: Teď jsem se dopátral, že ty výbojky Osram jsem kupoval od Kadliho a za 650,- kus. Jasně, že dám vědět, jinak by to kecání tady nemělo velký význam. Tož dobrou.....

2016-10-13 11:47:08

Tak dneska dopoledne jsem dal světla opět dohromady, výbojka je otočená, jak má být a kresba světla je stejná jako před rozebráním, takže parabola je symetrická, aspoň teď se to jeví. Rozhodující samozřejmě bude seřízení regloskopem nebo jak se tomu nadává. Ale to až rozdělám i tu druhou parabolu a upravím podle první. Jen takový poznatek, když jsem na zvětralou část paraboly nalepil hliníkovou fólii a pěkně vyhladil, tak byl efekt takový, že se chovala jako zbytek nepoškozeného chromování, tzn. byla téměř k nerozpoznání. To mě docela překvapilo a v případě opravdu zničených parabol by to mohla být dobrá alternativa třeba u blinkrů, zpátečky nebo mlhovek.... Asi by to fungovalo i u toho xenonu a určitě líp než úplně vysvícené. Ale zase ta cena pokovení není tak závratná, aby se riskovalo, že se fólie teplem sloupne a zůstane na výbojce. Dneska abych ještě chtěl rozdělat i tu druhou a vyzkoušet večer.....

Teď jsem dodělal i tu druhou parabolu. Opět zašlý flíček velikosti pětikoruny v místě, kde je parabola nejblíž výbojce. Opět jsem parabolu upravil a otočil. Vše, co stojí v cestě odraženému světlu jsem upravil hliníkovou fólií, když už je to rozdělané. Zítra přetáhnu silikonem a nasadím do auta. Večer to vyzkouším, jak se to chová a jestli je patrná změna.

2016-10-14 06:14:11

Taky se chci pustit do rozdělání světel, líbí se mi ty černý vnitřky, čím jsi to Rado udělal? Dík

2016-10-14 10:08:00

aremirp: ahoj, musím tě, ale upozornit, ze nepujdes tím správným směrem místního klubu a uz není cesta zpet. Doporučuji si nejdřív zkontrolovat skla, pokud jsou z nějakého úhlu zazloutle nebude to pěkné a je pak potřeba zrenovovat skla. Pak uz je to jednoduché, obrousil jsem 1000 smirkem chrom, nástrikal plnicku, znova obrousil a nastrikal černým lakem.

EDIT: je potřeba udelat i mlhovky je to jinak jak pěst na oko, někde v PC mam fotku tak pak ji vložím

2016-10-16 09:21:37

rado4077: Sehnal jsem si xenony, který svítí slušně a ty původní bludičky chci zrenovovat až bude čas-asi někdy v zimě.. Barvu jsi použil nějakou tepelně odolnou, nebo to není potřeba?


Odpovědět

1  2  3