Fórum - Téma


P11 144 automat


Fórum Primera P11 P11 144 automat

Manuály  |  Inzerce  |  Model Nissan Primera P11  |  Naše vozidla2007-10-25 19:32:14

nevite po kolika km se mněni olej v automatické převodovce u primery P11 144 a zda je potřeba také mněnit filtr

Slunik  
2007-10-25 20:22:34

Výměna oleje v automatické převodovce

U většiny automatický převodovek není možné vypustit celou olejovou náplň.Proto je vhodné olej vypustit a napustit několikrát. V podstatě dělat tuto činnost tak dlouho, až se barva oleje změní na barvu oleje čerstvého.Teprve po provedení posledního proplachu olejové náplně vyměnit olejový filtr za nový.

Postup výměny oleje:

Před započetím výměny oleje je nutné zkontrolovat hladinu oleje,která by měla být mezi ryskami na olejové měrce.(neprovádíme v případě,že převodovka nemá olejovou měrku)Provést důslednou zkušební jízdu a vypozorovat funkci automatické převodovky. Zkušební jízdou, se předejde případným nekalým úmyslům ze strany nepoctivých zákazníků.

Výpustným šroubem nebo sejmutím olejové vany vypustíme olej. Rozpojíme hadice olejového chladiče automatické převodovky a provedeme důkladné vyčištění chladiče (speciálním přípravkem TRANS Flusch- pro čištění olejových chladičů).Toto je nutné provést, jelikož v hydraulickém systému dojde při výměně oleje k zavzdušnění systému , tudíž nekontinuálnímu toku hydraulického oleje, což může zapříčinit odpoutání některých nečistot v chladiči, který není filtrován.Hadice olejového chladiče zpět připojíme.Do převodovky nalijeme přibližně stejné množství, které jsem vypustili.

Nastartujeme motor a necháme přibližně běžet 2 - 3 min běžet na volnoběžné otáčky v poloze Parking. Olej znovu vypustíme a v případě,že je jeho kvalita již v pořádku, při následném sejmutí olejové vany , vyměníme také olejový filtr.Nalijeme znovu nový olej.

Hladinu oleje doměříme na předepsanou hodnotu. Provedeme zkušební jízdu a zahřejeme převodovku na provozní teplotu. Následně je vhodné hladinu oleje opět překontrolovat a zároveň prohlédnout místa možného úniku oleje z převodovky.


Intervaly výměny olejů v automatických převodovkách

Jednou z nejzákladnějších podmínek bezporuchové funkce automatické převodovky je množství a kvalita převodového oleje.

Je li v okruhu nedostatečné množství oleje, převodovka při rozjezdu cuká a řadí nepravidelně. V opačném případě (nadbytku oleje) dochází k nadměrnému zpěnění oleje a následnému úniku přes odvzdušnovací otvor.

Kvalita převodového oleje má přímou souvislost s životností automatické převodovky.

Celoživotní náplň pro automatické převodovky NEEXISTUJE! Tento význam slova je zcela zavádějící a každý člověk si jej promítne jinak.

Během provozu automatické převodovky dochází ke tření obložených lamel, které se nepatrně obrušují.Vzniklé mikročástečky se dostávají do olejové náplně a následně do hydraulického systému kde se usazují.Hydraulický okruh je vybaven olejovým filtrem,který je převážně plstěný nebo jej tvoří jemné sítko.Postupně se snižuje průchodnost zmiňovaného olejového filtru.Z tohoto důvodu je nutno provádět pravidelnou výměnu oleje a filtru v automatické převodovce.

Doporučené intervaly výměny oleje a filtru v automatické převodovce:

Nově zakoupená vozidla po prvních 80 000km (neuvádí-li výrobce jinak v servisních podmínkách), následný další servisní interval po každých 60 000km

Ojetá vozidla (přihlédnout ke stavu a stáří vozu) interval 40 000-60 000km

2007-10-25 20:59:45

to je mně celkem jasny ale potřebuju přesnou dobu a co filtr stoji totič 8.500kč se mi nezdá ho mněnit každejch 60 000km

Slunik  
2007-10-25 21:04:01

Můj názor je,že při každé výměně oleje současně vyměnit i filtr.(upozorňuji,že ne každý se mnou musí souhlasit,je to jen můj názor)

2007-10-25 21:14:18

není to pro mně a nerad bych se to popletl a pak poslouchal že to ma bejt jinak

2007-10-25 21:34:28

Sluníku web z kterýho si to obšlehla http://www.automatickapre...z/poradenska-cinnost.html

je velice působivý, ale jak se praví "do větších akcí se raději bez zkušeností nepouštět" je pravdivé, proto to doma po garážích nezkoušejte a jen olej kontrolujte případně dolévejte olejem předepsaným výrobcem a to způsobem stanoveným výrobcem. Automat je opravdu o něčem jiném jak manuál a o filtru se tu vůbec bavit nehodlám

2007-10-25 21:50:48

uz si nepamatam pri kolkych kilometroch/asi 90/ ale olej sa meni tak ze sa vypusti zo spodneho vypustacieho srobu,zmeria sa jeho mnozstvo,a take iste mnozstvo sa doleje cez trubku mierky mnozstva.Filter sa nemeni

2007-10-27 19:24:29

ok Diky moc RS to je to co jsem potřeboval vědět


Odpovědět