Fórum - Téma


Ovládání oken bez zapnutého klíčku


Fórum Návody Ovládání oken bez zapnutého klíčku
2008-06-03 08:00:38

Na mé Almeře mi začalo vadit to, že se dají okna ovládat pouze se zapnutým zapalováním. Mám auto u domu na zahradě a často ho ani nezamykám a okna nechám přes den otevřená. Když je pak večer chci zavřít, musím jít pro klíče, zapnout zapalování a pak teprve zavřít okna. Hledal jsem jednoduchý způsob jak to vyřešit. Nejelegantnější by bylo zavřít je automaticky po zamčení auta dálkovým ovladačem. Ale na to zatím nebyl čas, takže jsem to udělal rychlým a jednoduchým způsobem - Přidal jsem si na panel tlačítko, kterým na chvíli přivedu proud do ovládání oken. Tento popis je určen pro typ N15.

Celý obvod ovládání oken je spínán pomocí relé, které je umístěno uvnitř auta nad panelem pojistek vedle levé řidičovy nohy. Do obvodu cívky relátka je potřeba zařadit diodu (vyhoví jakákoliv usměrňovací dioda aspoň na 1A, např. 1N4007 nebo podobné). Kdyby jsme ji tam nedali, tak by se stisknutím tlačítka které přidáme, přivedlo napětí do celého auta a vypadalo by to stejně jako kdyby byl zapnutý klíček v poloze zapalování. Celé to znázorňuje schéma. Mezi vyznačené modré body se připojí tlačítko.

Je potřeba sundat plastový kryt, který drží na 3 šroubech zezdola. Nahoře je zacvakaný pomocí západek. Pak je nutné demontovat celý panel s pojistkami a relátky. Na obrázku jsou červeně označeny šrouby které je potřeba vyšroubovat a žlutě je relátko ovládání oken. Původní zapojení kabelů ukazuje další obrázek. DIoda bude zapojena v zeleném drátu. Ten je potřeba přeštípnout a zapájet ji do něj. Před tím si na něj navlékněte smršťovací bužírku. Katoda (proužek na diodě), musí být na straně k relátku. Na tento vývod hned pripájíme jeden z drátů, na kterých bude tlačítko. Druhý vyvedeme ze silného bílého s modrým pruhem. Ten by bylo možné jenom asi 1cm oholit a připájet k němu drát od tlačítka, ale pak bych na něj nemohl dát smršťovací bužírku, takže jsem ho taky přeštíp, navlékl bužírku a spájel zpět i s přidaným drátem. Je možné použít i takové rychlo spojky na dráty prodávané v autodílech, ale bývají zdrojem poruch. Pak už jenom nahřejem bužírku a je to. Namontujeme vše zpět a na ty 2 dráty co jsou přidané se připojí tlačítko a vhodně umístí někam na panel. Na fotkách je vidět zapájené i zaizolované spoje.

2008-12-10 17:24:09

vaaaaaaau super navodik... do tochto sa pustim;) a skusim este doriesit to spustanie s DO... asi sa dost vyznas .. takze mam otazku ktorym smerom sa mam uberat:) len nieco ma napadlo. do tranzistora by isiel (neviem ci kolektor alebo baza) prud z obvodu ktory sa nevypne ani po otoceni klucika v startery na polohu OFF. na otvorenie tranzistora by sme pouzili prud ktory spúšta centralne zamikanie a alarm a vystup by bol tento tvoj obvod.. len mam tam vela pochybnosti takze ak sa vyznas tak ma neak skus opravit dakujeeeeeeeeeem:)

2008-12-10 19:48:38

Dalo by se to udelat tak ze zamykacim impulzem sepnes rele, ktere paralelne ke kazdemu spinaci okna bude mit pripojeny jeden kontakt, takze by bylo potreba 4 kontaktove rele. To rele by bylo sepnute tak 10 sec (cas na zavreni vsech oken). Ridici jednotka na okna nema ovladaci vstup, ktery by umoznoval zavrit vsechno najednou.

2008-12-10 19:54:55

a co se stane, když budeš zavírat zavřené okno to bude 10sec hrabat motor do zkratu

2008-12-10 19:57:30

Nebude. jsou tam koncove spinace. Kdyz budes drzet tlacitko na zavirani oken rucne jeste po zavreni, tak se ten motor sam zastavi.

2008-12-10 20:19:44

Dobrej návod a to jsem ani nevěděl, že musí bejt zapnutý klíček na okna tak jako tak, pro mě je k ničemu sice mám všechny čtyři okna v elektrice, ale otevřel jsem je za 3 roky jen dvakrát poprvé když mě zastavil policajt, tak jsem se zeptal co chce a podruhé někde na parkovišti kde mě vnutily lístek za dvacku.

2008-12-10 20:24:27

já otevírám okna často - aspoň se oškrábe špína a vidím ven

2008-12-10 21:18:15

Ja ho mam pres leto na zahrade otevreny porad :) Proto me stvalo, kdyz jsem vecer prisel k autu ho zavrit a zjistil jsem ze klice jsou doma.

2008-12-11 15:15:33

coo u mna to je tak ze pri zatvorenom okne stlacim ze chcem zatvorit tak normalne mi klesnu otacky a palubovka menej svieti... takze niekde je zrada:(vam to funguje inac??? ak ano neviete v com mam problem ja?

2008-12-11 15:24:22

motor se snaží zavřít zavřené okno a jede do zkratu

2008-12-11 15:48:51

no toho som si vedomy ale niekto tu nieco splietal o koncovych spinacoch


Odpovědět