Fórum - Téma


Kontrolka "check"


Fórum Almera N15 Kontrolka "check"

Manuály  |  Inzerce  |  Model Nissan Almera N15  |  Naše vozidla2007-08-19 11:27:45

Mam dotaz.Zacala mi blikat z niceho nic oranzova kontrolka "check".Odstavil jsem auto a kdyz jsem k nemu rano prisel,kontrolka po nastartovani bez problemu zhasla.Kdyz blika,zadne jizdni vlastnosti motoru se nezmenili.Nevite co by to mohlo znamenat?Predem diky za info.

2007-08-19 17:45:02

Kontrolka se rozsvítí po zapnutí zapalování a zhasne při startu motoru,pokud jsou všechny sledované okruhy (vstřikování,zapalování,snímací čidla atd.) v pořádku.Pokud některý z kontrolovaných parametrů nesouhlasí s těmi,jejichž rozsah má ECU (řídící jednotka) uložený v paměti,pak by se měla kontrolka rozsvítit.ECU se pak přepne do základního režimu,který má přednastavený výrobcem motoru,a nezávisle na údajích z čidel udržuje běh motoru v tomhle režimu,abys mohl dojet do servisu a zjistit důvod rozsvícené kontrolky.Jestli má blikat nebo svítit trvale,to nevím - já se s tím naštěstí zatím nesetkal (ťuky,ťuk).

Pokud ti druhý den kontrolka normálně zhasla,mohla být příčinou nějaká momentální odchylka některého snímacího čidla (teplota,lambda,váha vzduchu atd.)Pokud ti to už neudělá,neřešil bych to.pokud ano,pak můžeš zajet do servisu nebo zkusit samodiagnostiku (vyblikání chybového kódu) a zjistit tak důvod.

2007-08-19 20:21:28

dekuji za radu.zitra se zkusim domluvit v nissanu,jestli mi to napichnou a uvidim.pro klid kuse.mam naplanovanou delsi cestu a nerad bych to resil po ceste.dekuju.

2007-08-19 20:34:36

Přesně jak píše Janis může to být nějaká momentální odchylka. Nám takhle blikala kontrolka na firemním Peugeotu. Nejprve sem tam pak začala svítit trvale i když motor subjektivně své vlastnosti vůbec nezměnil. Protože výrobce v návodu důsledně varuje před zničením katalyzátoru (dostane se do něj nedokonala spálené palivo) zajeli jsme s tím do servisu. Nakonec se ukázala býti vadou zapalovací cívka.

2007-08-21 07:06:22

ked ta kontrolka svieti,ide o zavadu s ktorou mozes bez problemu dojazdit /napr do servisu/,ale ked blika pozor to je uz zavada pri ktorej sa vobec neodporuca jazdit,ide spravidla o vaznu chybu hrozi poskodenie motora------takze radsej odtahovka...

2007-08-22 07:18:47

volal sem do nissanu a rekli mi pravy opak,nez co rikas ty.pokud blikala neni to nic vazneho,jde jen o nejakou vychilku a nemusim se tim trapit a az kdyz zacne sviti,tak je to vazne a musi se to napojit na pocitac a zjistit zavadu.Dokud nesviti a jen by zablikala a pak prestala blikat,tak zavadu pocitac nezaznamena!

2007-08-22 10:03:43

tak to nas na skoleniach p. Burda klamal? No nic ,len si zapamataj meno toho cloveka co Ti dal taku info ,mozno sa Ti to bude casom hodit...ak sa Ti rozpadne cat

2007-08-22 12:26:58

Určitě bych tomu nevěřil. U Peugeotu nás důsledně varovali pokud bliká nebo svítí kontrolka motoru s vozem moc nejezdit páč hrozí zničení katalyzátoru. Podle mě je to i logické.

2007-08-22 14:28:35

Furi,tobě ta kontrolka jen v jednom případě nahodile zamrkala a pak zhasla a už se to neopakovalo - teď už normálně při startování zasvítí a zhasne,rozumím-li ti dobře?Pak není důvod se znepokojovat a RS mluví o TRVALÉM blikání kontrolky při běhu motoru,rozumím-li správně i jemu - takže mluvíte oba o jiné věci. Jinak k tomu blikání ještě dodatek.Nejsem odborník,takže nebudu dělat chytrýho,jen co se píše v servisní příručce k N15 a v uživatelském manuálu k ní:

Manuál: Kontrolka činnosti motoru slouží i jako kontrolka funkčnosti systému NATS V2.0 (immobilizér) - pokud při zapnutém zapalování BLIKÁ, pak to znamená vyřazení systému z činnosti a v tom případě se laskavě obraťte na dealera Nissan a předložte mu všechny klíče k vozidlu.

Pokud se kontrolka rozsvítí během chodu motoru,znamená to,že byly zjištěny chybné údaje,spojené s elektronickou kontrolou chodu motoru.Bez ohledu na to,zda automobil zůstává v provozuschopném stavu,při nejbližší možné příležitosti navštivte servis Nissan.Další provozování vozidla bez kontroly a opravy systému elektronické kontroly chodu motoru může vést ke zhoršení jízdních parametrů vozidla,ke zvýšení spotřeby paliva a zhoršení kvality vypouštěných výfukových plynů.

Servisní příručka: Keď NATS zistí závadu,výstražná kontrolka (MIL) bliká.Toto blikanie signalizuje,že systém proti krádeži nefunguje a treba ho čím skor opraviť.

Bez ohledu na oboje uvedené - ať už by mi kontrolka svítila nebo blikala,navštívím raději servis nebo si provedu samodiagnostiku a zjistím příčinu - pro klid v duši i peněžence.

2007-08-22 15:09:54

Caudy Janis,jj kontrolka uz blikat hned rano prestala,jak jsem to psal hned pri prvnim zapisu tady do diskuze.A v nissanu rekli,at to tedy necham byt.Dekuji ti za info.

2007-08-22 15:11:19

Verim tomu,ze kdyz blika nebo sviti,tak ze to neni dobre,ale ja sem hned na zacatku psal,ze mi zablikala a rano uz to bylo v pohode a nic neblikalo.

2007-08-22 15:37:13

predpokladal som ze ide o auto z OBD /N16/ a tam je blikajuca kontrolkaMIL znakom nebezpecnej zavady,pri svietiacej sa nic hrozneho nedeje... ale u N15 to asi bude o probleme NATS...

2007-08-22 16:07:19

asi jo,nevim.hlavne ze to prestalo a auto jede dal.

2007-08-22 16:12:59

Jasně,Rsi - pochopil jsem to a myslím,že i Furi.Měli jste oba na mysli něco trochu jiného - on nahodilé blikání,které se samo upravilo a už se nevyskytlo (a k tomu asi poskytl servis tu odpovědˇ:když kontrolka už nesvítí ani nebliká,znamená to,že žádnou závadu ECU neeviduje a tudíž je zbytečné jezdit s tím do servisu,protože jim Consult nic nevyčte),ty jsi měl na mysli trvalé blikání kontrolky,signalizující závadu.

O N15 jsem psal proto,že ji mám a tak se pochopitelně zajímám o tenhle typ.Obecně je význam kontrolky jediný - upozornit na nesrovnalost v některém z kontrolovaných okruhů a nutnost kontroly.Jejich počet a význam signalizací (blikání,trvalé svícení) se pochopitelně model od modelu může lišit a jak uvádíš,skutečně tomu tak je.


Odpovědět