Fórum - Téma


Denní svícení DRL


Fórum Technický koutek Denní svícení DRL1 ......... 5  6  7  8  9 ......... 21

2008-09-18 07:28:16

On asi měl napsat . . . . . aby nepohasínali při startu jinak to zní opravdu nelogicky, ale když to tak čtu tak píše, že si koupil denní světla a ty se nedoplňují o časový spínač, ty se napojí přímo na svorku "15" (za klíček) protože mají nula nula hov*no odběr a při startování to ničemu nevadí a nevím tedy proč si komplikuje tak jednoduchou věc o nějaký časový spínač.

2008-09-18 07:33:20

almerko, přesně naopak, on právě nakonec ve vysvětlení napsal, že mu při startování zhasínají, takže v prvním příspěvku napsal, aby při startu nezhasínaly a pak napsal, aby zhasínaly. Takže to nechápu (stejně jako Kuto)proč tam je vlastně nějakej časovej spínač. a jak to vlastně funguje ajak to má správně fungovat.

Správná funkce denního svícení je, že normálně zapnu klíček a nic, nastartuju a cca po X vteřinách se mě rozsvítí denní světla. Vše ostatní zapojení je špatné!!

2008-09-18 07:40:46

No prostě zamotal se do toho. Ale origo denní světla dle dokumentace se napojí opravdu na tu "15" tku a rozvítí se hned po otočení klíčku do polohy ON. tak jsou např. dle tech. dokumentace zapojena sv. zn. HELLA

2008-09-18 07:44:56

jasně a právě proto se tam dává to časový relé, aby se nerozsvítili hned, a rozsvítili se až po nastartování. někd yje to součást "kouzelných" krabiček na denní svícení, někd ys e to tam dává samosatně a někdy se to napojí na nějaký snímač, terý mění funkci až po nastartování (kontrolka dobíjení, oleje apod). Pokud se to rozsvítí hned, tak pokud máš starší baterku, tak budeš kupovat novou podstatně dřív, než kdyby jsi to měla zapojený až po nastartování. ta spotřeba je docela slušná (te´d myslím potkávačky a ne ledkový denní přídavný.

2008-09-18 07:46:14

protsě nechci aby diody dostávaly kotel, mam levnější sadu, takže nejspíš neobsahuje žádnou ochranu...tak proto chci, že když zapnu zapalování, vklidu nastartuju a pak se mi sami rozsvítí....je to funkční a účelné.Původně jsem to chtěl zapojit na čidlo tlaku oleje, ale tohle řešení bylo jednoduší...možná jsem to v prvním příspěvku nejspíš špatně vysvětlit...toť vše k denním světlům

2008-09-18 07:53:02

Přesně tak v prvním příspěvku jsi napsal že jsi tam dal časové relé, aby při startovánáí svítily a nezhasínali ale te´d správně píše, že s to relé tam dává, proto, aby se rožly až po nastartování!

2008-09-18 08:06:08

anooooo.tak jsem to myslel, taky další věc která mi vadila, že když jsem chtěl vyject večer, tak se vlastně 2x rozvítily úplně zbytečně a vypadal jsem jak vánoční stromeček..takhle si prostě v klídku nastartuju a buď zapnu hlavní světla nebo nic...,můžu nastavit až 1min...

2008-09-18 08:30:24

Tak konecne shoda na vsech stranach

Ale co kdyz v zime budes startovat dyl? Se ti to rozsviti a jeste nebude nastartovano Ale to zas budou vanoce, takze vanocni stromecek se povoluje (to byl vtip, neber to vazne )

Ja pro zmenu zas nebudu svitit, kdyz mi nejak zmizi olej z motoru

Ale jsou to jen teoreticky uvahy, u tak dokonalych aut jako jsou Nissany nepredpokladam nemoznost nastartovani v zime nebo unik oleje

2008-09-19 06:30:32

Pavel - tak jak jsi zapojil své "denní světla", tak to je špatně a patrně budeš mít problem jak na STK tak v případě silniční kontroly. Je dáno dodatkem vyhlášky že : "denní světla" se zapínají hned po otočení klíčku do polohy ON a vzhledem k jejich malé spotřebě to nemá vliv na startování a zátěži akumulátoru a musí okamžitě zhasnout buď, po vypnutí motoru a nebo zapnutí potkávacích světel (parkovací a hlavní). Proto se do schema vkládá jen blokovací relé.

Časovací obvod se vkládá jen v případě, že nemáme "denní světla" tj.( přídavná) a ovládáme celý obvod potkávacích světel automatikou. V tom případě se rozsvítí vše, i zadní sv. a RZ a proud je značný a nelze to proto rozsvěcet před startem. "Denní světla" jsou přídavné sv. ať už diodové nebo žárovkové s malým příkonem žárovky cca 5 - 10 W. K těmto přídavným "denním světlům" už potom nesmí svítit nic Blokování přídavných tzv. "deních světel" pomocí rele s potkávacími sv. je dáno vyhláškou. A i rozteč mezi "denními světly" tak jako jejich výška nad silnicí a vzdálenost od boku nárazníku je dána taky přesně vyhláškou.

2008-09-19 07:29:12

Almerka: děkuji za upozornění.To co si mi napsal já dobře vim a respektuju..ale jak jsem psal.mam to tam z důvodu abych neničil diody, o žádnou úsporu energie mi nejde ani je tam nemam abych ušetřil .Jedno světlo má příkon 0,8W.a mam to zapojený tak, že při případné kontrole fungují jak maj...takže bych tímto rád ukončil diskuzi na denní světla aspoň co se mé osoby týče...

2008-09-19 07:38:41

A cim by se mely nicit bez toho casaku? Diodam vadi pouze vyssi napajeci proud, ktery tim casakem stejne neomezis. Jedina moznost jak ochranit LEDky je udelat jim zdroj konstantniho proudu. Pohasinani nebo blikani jim nevadi, to nejsou zarovky.

2008-09-19 08:15:29

Mimochodem spousta lidi ma zapojenou automatiku na rozsveceni normalnich svetel tak, ze sviti jenom predni svetla. A TO JE SPATNE. Pak totiz na to serou a nerosvecuji svetla ani v tunelech nebo v noci, protoze dopredu vidi.

To je presne ten duvod, proc pridavny svetla pro denni sviceni maji svitit samotny a pri automatickym rozsveceni normalnich svetel ma svitit vse.

2008-09-19 08:16:19

možná by ses divil jak jsou nachylné..a mají také nějakou životnost.ten zdroj právě vyrábim...kdyby jsi pořádně četl všechny prízpěvky, věděl bys že mi také vadí zbytečné dvojté zapnutí světel, ve tmě nechci aby se rozsvěcovali.......jestli ti ten časák tak hrozně vadí, tak máš bohužel smůlu.už se o tom nehodlam dohadovat, nejsem hlupák ani amatér, já nemam žádnej problém s funkčností, jen jsem napsal že mam denní světla, tak děkuji za zbytečné rady..

2008-09-19 08:25:52

Tak se hned neurazej, ja jen chtel upresnit nektere myty co koluji mezi lidma o LEDkach :) A LEDky jsou pri spravnem napajeni bezporuchove :) Ten tvuj casak mi opravdu nevadi, ani jsem nikdy nerek ze to mas spatne Jen jsem se snazil pochopit jak ti to cely vlastne funguje a proc, ale bohuzel

2008-09-19 08:49:02

trak to máš hold smůlu, nevim jak jinak to vysvětlit, a nemam důvod to vysvětlovat...mě to funguje jak já potřebuju a to je hlavní...

2008-09-24 07:47:35

zastávám se kuta. Když nemáš důvod vysvětlovat jak to funguje, tak proč to sem vůbec píšeš. Co kdyby jsi si třeba přečetl název rubriky!! Rubrika se nyzývá DISKUZE. To znamená od slova dikutovat a to slovo znamená to že se tu píše co a jak! prostě to nějak nechápeme (asi máme IQ mluvicícho psa ), tak by nás zajímalo jak to funguje a hlavně proč to tak funguje Al emoje rada je nepřispívej sem a nebude se muset tak zbytečně rozčilovat a vzteket se!!

2008-09-24 10:34:01

nevim co na to mam napsat, už jsem to vysvětloval několikrát.....asi s tim IQ fakt něco bude

"zastávam se kuta" ha, ,to je jak ve školce,, dětičky se dohadujou

2008-09-24 13:01:41

Pokud vidím tak se dohaduješ jen ty, my se to snažili jen vysvětlit a chceme pochopit proč to tak máš a zatím jsi nám to po dborné stránce nevysvětlil.

2008-09-24 14:59:00

robil som si diódové svetlo, ale žiadny zdroj konštantného prúdu som tam nedával, svetlo zatiaľ funguje špičkovo. Len kamaráti mi hovoria, že je dosť "svietivé"

no ja som elektrikár-laik a domnievam sa pár vecí, prúd pretekajúci spotrebičom záleží od výšky napätia a od odporu, ktorý ten spotrebič má. Za predpokladu, že ten odpor zostáva konštantný (u žiaroviek sa odpor zvyšuje kvôli nárastu teploty, ale u diódy zrejme zostáva konštantný, ak tam vôbec nejaký je), tak veľkosť prúdu závisí od veľkosti napätia. Takže je to vlastne stabilizácia napätia pri jeho kolísaní?

2008-09-24 15:53:35

já se s nikym nehádam ani hádat nechci.Nevim co je na tom k nepochopení

Mam denní světla proto abych svítil ve dne.Takže když vyjedu ve tmě neni důvod aby svítily a pak odpadly po roužnutí hlavních světel.Proto jsem si tam dal ten časák, abych si v klidu nastartoval a rozmyslel jsi jestli chci svítit hlavníma nebo denníma.Už nevim jak bych to lépe vysvětlil, každýmu komu jsem to řekl tak to okamžitě pochopil...........

neni tam z důvodu spoření energie jak před startem nebo během, vždyť nic nežerou...už je to jasné?


Odpovědět

1 ......... 5  6  7  8  9 ......... 21