Články


Význam sportovních vzduchových filtrů

1 komentářů 2006-03-13 Přečteno: 11 288xVýznam sportovních vzduchových filtrůSportovní vzduchový filtr

Princip vzduchového filtru spočívá v tom, že propouští více vzduchu než filtr klasický papírový. Čím více vzduchu se dostane do motoru, tím narůstá jeho výkon. Dalšího malého zvýšení výkonu dosáhneme pokud k filtru přivedeme chladný vzduch z venčí např. instalací funkčního sání vzduchu na kapotu. V motorovém prostoru se totiž vzduch zahřívá a rozpíná a tím pádem se ho při stejném nasávaném objemu do válců dostane menší váhové množství než vzduchu chladného. A více vzduchu = více výkonu.

Ve většině případů jsou do automobilů montovány sportovní vzduchové filtry za účelem zvýšení výkonu vozidla nebo zýskání sportovnějšího zvuku. A skutečně tomu tak je. Dokonce však instalace sportovního vzduchového filtru přináší i úspory nákladů na provoz automobilu a to ne nikterak malé. Tento důvod je velmi jednoduchý. Na rozdíl od sériových filtrů, montovaných do běžných vozidel, garantuje jejich výrobce (např. firma K&N) výdrž přes 1.000.000 km. Pokud tedy budete filtr náležitě ošetřovat a budete o něj pečovat dle pokynů výrobce, náklady na koupi nového sportovního filtru se vám za chvíli vrátí zpět, neboť nebudete muset stále kupovat nové obyčejné filtry.
Sportovní vzduchové filtry se vyrábí ze speciálních molitanů s vyšší propustností nebo z různých bavlněných tkanin u nichž je obecně známo, že jsou kvalitnější. V současné době jsou u nás na trhu tři druhy základních typů sportovních filtrů:


1. Výměnné vložky filtrů (Replacement Air Filtres):

výměnné vložkz filtrů
Výměna těchto typů je nejjednodušší a zároveň nejlevnější. Jedná se o vložky filtrů, kterými jen jednoduše vyměníte sériový filtr u vašeho vozidla (vyjímkou jsou sportovní vozy). Ten je zpravidla uložen v boxu. Vzhledem k lepší propustnosti a delší životnosti určitě nebudete litovat nákupu tohoto typu.


2.Kity přímého sání (High Performance Intake Kits):

Kity přímého sání
Toto je nejdražší varianta z nabízených možností. Musí to však mít nějaký důvod proč je tato záležitost nejdražší,že? Ano důvod to má. Kity přímého sání totiž přidávají automobilu nejvíce výkonu ze všech tří variant neboť klade nejmenší odpor nasávanému vyduchu. Kity se vyrábějí speciálně pro daný vůz z důvodu co nejjednodušší montáže do vozidla. Montáž samotná však není ůplně jednoduchá.V praxi to vypadá tak, že se dosavadní box s filtrem nahradí přímo určeným kitem. Kromě zvýšení výkonu se můžete těšit také na lepší vzhled motorového prostoru, který se tak stává zajimavějším.


3.Univerzální filtry (Universal Air Filtres):

Univerzální filtr
Třetí z námi jmenovaných typů je filtr samotný. Jedná se o univerzální kónusový nebo oválný filtr. Většina filtrů je velmi kvalitních, vzhledově atraktivních a cenově dostupných pro každého. Instalace filtru je určena spíše více zkušenějším úpravcům. Po odbourání vzduchového boxu je totiž nutné provést ještě úpravu sacího ústrojí. Stejně jako kity přímého sání dodávají motoru sportovnější vzhled.

Závěrem lze říci, že výměna filtru vozu skutečně prospěje. Je jasné, že při rozhodování zde hrají roli finance a je tedy na každém,jak se rozhodne .Ten kdo se rozhodne pro výměnu klasického filtru za sportovní, rozhodně svého činu nebude litovat.


Zdroj:internet

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
to jsou kecy 1 max

Foto galerie


Články