Články

Tragická nehoda zasáhla rally svět

2 komentářů 2011-04-11 Přečteno: 2 365x

Tragická nehoda ukončila závod

V pátek 8. 4. 2011 byl odstartován 46. ročník Rally Šumava Klatovy. Bohužel, již na druhé rychlostní zkoušce došlo k těžké havárii závodníka Jiřího Skoupila s vozem Citroën C2 1600 z týmu AT Motorsport, který svým zraněním na místě podlehl.

Náraz do stromu

Vůz narazil během závodu do stromu na straně řidiče. Řidiče Jiřího Skoupila se tým záchranářů pokoušel resuscitovat, bohužel marně. Spolujezdec Jiří Volf utrpěl středně těžká zranění hlavy a hrudníku a byl vrtulníkem převezen do plzeňské nemocnice, kde se jeho stav podařilo stabilizovat a není již ohrožen na životě.

Odjety jen 3 RZ

Ředitelstvím a organizačním výborem soutěže byl po dohodě se špičkou startovního pole celý závod oficiálně ukončen. Před ukončením závodu měli jezdci odjety tři rychlostní zkoušky, v čele závodu byl Roman Kresta se Škodou Fabií S2000 těsně následovaný Václavem Pechem s Mitsubishi Lancer EVO IX. Třetí se držel úřadující mistr Pavel Valoušek s Peugeotem 207 S2000.

Velice talentovaný závodník

Jiří Skoupil byl velice zkušený závodník, a to i přesto, že závodit začal až ve svých 35 letech. Počátky své kariéry strávil po boku navigátora Pavla Musila za volantem vozů Nissan. V roce 2007 pak Nissan vyměnil za Punto S1600, po jeho boku stanul nový navigátor Tomáš Singer. V letošní sezoně přišla další změna vozu – tentokrát usedl za volant Citroënu C2 1600 a jeho novým spolujezdcem se stal Jiří Volf.

Závodil i v zahraničí

O talentu této dvojice svědčí i fakt, že v letošním ročníku francouzské Rallye des Routes du Nord dojeli na 16. příčce a měli ambice se zahraničních závodů účastnit i nadále. Bohužel tomu osud chtěl jinak a život Jiřího Skoupila navždy vyhasl 8. dubna ve věku pouhých 46 let.

Nebezpečný sport

Nehoda se stala důkazem toho, že i přes veškerou snahu a vytváření nových a nových bezpečnostních prvků a ochranných opatření, zůstane motosport vždy sice krásným, ale nebezpečným sportem. Tato tragédie zasáhla celý rally svět a ostatní jezdci byli naprosto zdrceni. Upřímnou soustrast v této těžké chvíli pozůstalým, celému týmu AP Motosport a všem, kdo tohoto nadaného závodníka znali.

Autor : Michaela