Články


Stručná historie Nissanu ve větách :)

2006-03-06 Přečteno: 4 224xHistorie značky NISSAN

    První prapředek současné značky NISSAN se jmenoval DAT. DAT je odvozeno od počátečních písmen tří majitelů firmy Kwaishnska Motor. Byli to Den, Aoyama a v neposlední řadě taká Takeuchi. První automobil pod značkou DAT vyjel z výrobní haly roku 1914. Dvouválcový automobil o výkonu necelých 10 koňských sil byl přijat velmi přívětivě. Do roku 1931 pokračoval DAT (Nissan) ve výrobě nákladních vozidel. Téhož roku se k názvu DAT přidala koncovka SUN (slunce).Od této chvíle se vozům říkalo DATSUN.


>
Datsun 1932 Roadster 1935
DATSUN 1932 ROADSTER 1935


    Do války se DATSUN přejmenoval na námi velmi dobře známý NISSAN. Tento název vznikl spojením obou názvů společnosti Nihon Sangyo.Tato společnost totiž dostala roku 1933 na starosti výrobu vozů značky DATSUN. V roce 1937 sjel z výrobní linky desetitisící vůz značky DATSUN.
    Po válce NISSAN obnovil výrobu už v listopadu roku 1945. O dva roky později byl pod touto značkou vyroben první ekologický vůz – elektromobil Nissan Tama.
    Na začátku padesátých let (1951) byl na žádost japonské armády vyvinut první terénní vůz s názvem Patrol. Tento offroad se mohl a stále může pyšnit svojí pověstí nekorunovaného krále mezi automobily s pohonem 4 x 4.


Patrol 1951
PATROL 1951

O rok později se začali automobily DATSUN vyrábět v licenci britské společnosti Austin. Na konci padesátých let (1958) začal NISSAN expandovat na americký automobilový trh. Zde si během krátké chvíle vydobyl pozici výborného rodinného automobilu a jeho prodej šel strmě nahoru.
    V roce 1960 se vojenský Patrol dostal na běžný trh a s úspěchem se začal prodávat. Patrol se postupně stal legendou ve své třídě. Téhož roku také byla ukončena spolupráce s Austinem a NISSAN získal Demingovu cenu za špičkovou úroveň své produkce. V roce 1962 byla v Bruselu otevřena první evropská kancelář a byl zahájen export do Evropy. V šedesátých letech se začíná vyrábět i další z legend a to sportovní vůz Fairlady 2000 z řady Z. Tento ryze sportovní vůz se stal doslova trhákem mezi tehdejšími vozy.>
Fairlady 1962 Fairlady-Z 1969
FAIRLADY 1962 FAIRLADY-Z 1969


    Na začátku sedmdesátých let přichází nová generace „lidového“ automobilu Sunny 1200.
Od počátku osmdesátých let jsou DATSUN a NISSAN sjednoceny a všechny vozy od této chvíle nesou označení NISSAN. Patrol v těchto letech dostává luxusní výbavu a začal tím éru komfortních terénních vozů. V osmdesátých letech se začal NISSAN přibližovat ke svým zákazníkům. Tato obchodní strategie se ukázala jako velmi dobrý tah. Auta se začala vyrábět v místech prodeje nebo alespoň v jejich okolí. Byla vyráběna místními specialisty a z místních komponentů. Prvním krokem bylo zahájení spolupráce s firmou Motor Ibérica SA ve Španělsku, která v roce 1983 vyústila ve společnou výrobů terénních vozů Patrol.
    V roce 1984 byla v Sunderlandu ve Velké Británii založena továrna na výrobu automobilů značky NISSAN. Necelé dva roky poté z výrobních linek sjížděl první Nissan Bluebird.Bluebird 1959
BLUEBIRD 1959

    V roce 1989 bylo přesunuto evropské ústředí do Amsterodamu. Zde je dodnes přístav a mezisklad, který vlastní automobilka a z této lokality zásobuje své zákazníky v celé Evropě. Tento mezisklad je schopen pojmout až 35.000 automobilů (zde také leží sklad náhradních dílů-až 130.000 k okamžitému odběru).
    V roce 1993 byl v Evropě vozu Nissan Micra udělen titul „Car Of The Year“ (Auto roku) jako prvnímu japonskému automobilu v historii. V dalších letech následovalo dalších 12 ocenění z celé Evropy.

Micra 1992


Roku 1999 byla vytvořena strategická aliance spolu s automobilkou RENAULT. Továrna v Sunderlandu, která dostala několik významných ocenění za svou produktivitu vyrobila miliontou Primeru.
    Dnes se NISSAN může pyšnit širokou škálou vozů k nejrůznějšímu využití. Od malých městských aut, přes sportovní kupé, až po nákladní vozy. Jsou zde nové modely, nové technologie, ale stále zůstává na prvním místě kvalitní vůz, který dokáže uspokojit potřeby i těch nejnáročnějších zákazníků.zdroj: nissan.cz, autopark-nissan.cz

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články