Články


PIVO

2008-08-18 Přečteno: 4 091x

Koncept Nissan Pivo naznačuje možnosti nasazení elektromobilů v husté městské zástavbě. Koncept Pivo je poháněný elektromotorem Super Motor, kterému dodávají energii vysoce výkonné kompaktní Li-ion akumulátory Nissan.

Japonský designérský tým automobilky Nissan připravil pro prototyp Pivo extrémně kompaktní karoserii, díky které je unikátní vůz nepřekonatelné pohyblivý v hustém městském provozu. I když do délky měří Nissan Pivo celkem jen 2700 mm a rpzvoru 2 metry!), nabízí pohodlné cestování trojici osob, přičemž řidič sedí vpředu uprostřed a jeho dva pasažéři vzadu za ním. Při šířce pouhých 1600 mm se Nissan Pivo snadno vmáčkne při parkování i do té nejužší mezery mezi ostatními vozy.

Hlavním kouzlem Nissanu Pivo je ovšem systém otáčení celé jeho kabiny - ta se dokáže otáčet o 360 stupňů, takže řidič vlastně nikdy nemusí couvat: Vůz prostě popředu zajede do mezery mezi zaparkovanými vozy a při vyjíždění řidič otočí kabinu o 180 stupňů a de facto tak zase vyjíždí popředu.

Otáčející se kabina ve tvaru vajíčka přináší i další výhody. Vysoké elektricky ovládané posuvné dveře zaručují snadné nastupování i vystupování při kterém prakticky nehrozí bolestivý kontakt hlavy s rámem dveří. Tenké sloupky karoserie a panoramatické kamery snímající prostor kolem vozu eliminují obvyklé „slepé úhly“ ve výhledu řidiče.

Kamery namontované z vnějšku na A-sloupky karoserie přenášejí přesný obraz o situaci kolem vozu na monitory umístěné ve sloupcích, které fungují jako zpětná zrcátka. Další kamery na zádi a v bocích vozu přenášejí pohled v úhlu 360 stupňů kolem vozu na palubní monitor. Inovativní projekční technologie transformují tento obraz do přehledného pohledu z ptačí perspektivy.

Nissan Pivo 2

Nissan Pivo 2 se v celé kráse předvede na Tokijském autosalonu. Je poháněn lithium-iontovými bateriemi a jednou z jeho hlavních předností je oddělená kabina od podvozku, takže se obě mohou točit nezávisle, a navíc se kola mohou otočit o 90°, což umožňuje velmi snadné parkování.

Pivo 2 slouží jako městské vozítko-elektromobil šetrné k životnímu prostředí. Je především funkční, ale zároveň poskytuje zábavu a díky integrovanému robotickému agentovi ve verzi Pivo 2 také unikátní vztah mezi samotným autem a jeho řidičem. Robůtek tak trochu připomíná R2D2 z Hvězdných Válek. Můžete s ním mluvit japonsky a anglicky.

Vypracoval: mc.pishkot

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Nissan Pivo

Toto je článek o modelu Nissan Pivo


Články