Články


Nissan Sunny Wagon 1.6i 16V SLX - TEST

2006-08-21 Přečteno: 5 899x

PŘITAŽLIVÁ TRANSFORMACE

Nissan Sunny Kombi 1.6 SLX
Zdroj: Auto Tip č.7/1994
Napsal: Zdeněk Odehnal
Foto: Zdeněk Odehnal
Kresba: Zdeněk Odehnal

Zpracoval: Wally


Příjemné vlastnosti oblíbených sedanů a hatchbacků Sunny se odrazily i v provedení Kombi.Velkoprostorové vozy, odvozené z běžných osobních modelů, si stále více získavají oblibu zákazníků. Není tedy divu, že tohoto trendu využil také Nissan. V nižší střední třídě se k úpravě přímo nabízel model Sunny, který se i za současné ekonomické recese relativně dobře prodává. A tak nebylo překvapením, že k sedanu a dvěma hatchbackům přibyl Sunny Kombi, označený také jasko Wagon či Traveller. Vůz, poháněný zážehovým motorem 1,6 litru a s úrovní výbavy SLX jsme si díky pražské společnosti Nissan ČR s.r.o. mohli vyzkoušet v běžném redakčím testu.

NEJEN KAROSERIE

Osobní vozy řady Sunny, jejichž design prošel zatím poslední aktualizací v roce 1992, nesporně patří k nejpohlednějším vozům současnosti. Přesto, že jsou tvarově střízlivé a kompaktní. Tyto rysy si zachovalo i pětidveřové velkoprostorové provedení, avšak jeho konstrukce doznala oproti výchozím modelům řady změn. Úpravy se netýkaly jen zadní části karoserie, jak by bylo na první pohled patrné. Pro zlepšení jízdních vlastostí Nissan zkrátil o tři centimetry rozvor a naopak zvětšil rozchod zadních kol. V jejich zavěšení nahradila vzpěry McPherson spřažená ramena s příčným stabilizátorem. Z palety tří motorů pro čistě osobní verze, zážehových 1,4 l/54 kW a 1,6 l/75 kW a jednoho vznětového 2,0 l/55 kW, si zákazník může pro svůj Sunny Kombi zvolit mezi dvěma posledně uvažovanými. Jak již bylo v úvodu naznačeno, testovaný vůz poháněl řadový čtyřválec 1,6 litru, charakteristický svou technickou a technologickou vyzrálostí. Jak je u nynějších zážehových motorů Nissan běžné, má vícebodové vstřikování paliva s řízeným katalyzátorem a čtyřventilový rozvod DOHC. Vyznačuje se příznivou charakteristikou točivého momentu i v rozsahu nízkých otáček. Výrobce přitom nezapomněl ani na tak významné faktory, jakými jsou provozní úspornost a ohleduplnost k životnímu prostředí.BOHATÁ VÝBAVA

Sunny Kombi, poháněný motorem 1,6 l, se na našem trhu nabízí jen s nadstandardní výbavou SLX a to je patrné bezprostředně po nahlédnutí do vozu. Jeho interiér vytváří cestujícím příjemné a útulné prostředí. Tmavošedá přístrojová deska působí díky přesnému lícování dílů dojmem solidnosti a ladí s čalouněním ve světle šedém tónu. Že si návrháři Nissanu pohráli s uspořádáním přístrojů i ovládacích prvků, je patrné na dobré přehlednosti. Mezi klady patří, že řidič i spolujezdec mají dostatek místa pro uložení drobných předmětů. Kormě běžné zamykatelné skříňky na pravé straně přístrojové desky mohou využít nevelkou zásuvku ve středovém panelu nad popelníkem a zapalovačem cigaret a navíc skříňku mezi předními sedadly. Výbava SLX dále zahrnuje centrální zamykání, elektrické ovládání všech dveřních oken a nastavení vnějších zpetných zrcadel. Co však není pro danou třídu vozidel obvyklé, je možnost výškového nastavení předních sedáků. To spolu s anatomickým tvarováním sedadel zpříjemní jízdu zvláště na deslších trasách a řidič také jistě ocení perfektně umístěnou loketní opěrku ve výplni předních dbeří.U velkoprostorového vozu bude pochopitelně nejzajímavější zavazadlový prostor. Ten má v Nissanu Kombi využitelný objem 460 litrů a lze jej jednoduchým sklopením asymetricky dělených zadních sedadel zvětšit až na 717 litrů, tedy o 55 procent. Jeho podlaha je v úrovni spodní hrany nahoru se odklápějícíh záďových dveří, takže manipulace i s hmotnějšími zavazadly nečiní problémy. Snad jedinou výhradu lze mít ke světlému čalounění, které se brzy ušpiní. Zato lze standardní zavazadlový prostor zakrýt při pohledu shora roletou, která nebývá u kombi dané třídy zcela obvyklým doplňkem.Nejen interiér, ale i jízdu se Sunny Kombi je možné hodnotit jako velmi příjemné. Pokud jde o výkony, samozřejmě nelze od vozu čekat vzhledem k jeho určení a použitému motoru 1,6 l/75 kW žádné zázraky.

ZA VOLANTEM

Nicméně, při běžném obsazeí třemi až čtyřmi osobami se velkoprostorový Sunny chová poměrně svižně a slušně akceleruje, na čemž má zásluhu i sladěná pětistupňová převodovka. Motor se ochotně dostává do otáček, co se ale projevuje o poznání větší hlučností, než by se očekávalo. Za ocenění stojí velmi přesné řazení a ergonomicky optimální umístění řadící páky s hlavicí, která padne podobně jako volant dobře do ruky.Vůz je standardně vybaven posilovačem řízení, výrazně usnadňující ovládání a především parkovací manévry. Pokud jde o pérování, cestující je mohou na méně kvalitních vozovkách považovat za mírně tvrdší, ale komfort jízdy s tím zdaleka neutrpí. Automobil drží i při projíždění ostřejších zatáček stopu a brzdy, standardně opratřené poasilovačem, jsou dostatečně účinné.Jízdní vlastnosti se však mohou poněkud změnit při plném obsazení a naložení zavazadly například při jízdách na dovolenou. Nissan Sunny Kombi s rezervou vyhoví nároků běžného rodinného cestování. A přitom bude jistě přitažlivý také pro podnikatele, kteří potřebují kvalitní a hezky vyhlížející velkoprostorový automobil. 

Technické údaje

Motor zážehový řadový čtyřválec DOHC / 16V (GA16DE) uložený vpředu napříč
Zdvihový objem 1597 ccm
Vrtání x zdvih válce 76,0 x 88,0 mm
Kompresní poměr 9,8 : 1
Výkon 75 kW / 102 koní při 6000 1/min
Točivý moment 136 N.m při 4000 1/min
Příprava směsi elektronické vstřikování paliva
Převodovka mechanická pětistupňová
Řízení hřebenové s posilovačem
Nápravy vpředu vzpěry McPherson, vzadu spřažená ramena s příčným stabilizátorem
Brzdy kotoučové na všech kolech
Pneumatiky 175/70 SR13
Palivová nádrž 50 litrů
Zavazadlový prostor 460 / 717 litrů
Rozchod kol vpředu / vzadu 1435 / 1435 mm
Rozměry (d x š x v) 4175 x 1665 x 1520 mm
Rozvor náprav 2400 mm
Pohotovostní / celková hmotnost 1050 / 1570 kg
Největší rychlost 180 km/h
Zrychlení 0-100 km/h 11,2 sekund
Spotřeba paliva 5,7 / 7,7 / 8,6 litru na 100 km
Cena testované verze 549 000 Kč

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Nissan Sunny

Toto je článek o modelu Nissan Sunny Y10 Wagon

Nissan Primera Wagon 2.0i 16V SLX - TEST

ÚČELNÝ ELEGÁN

Nissan Primera Kombi 2.0 SLX

Zdroj: Auto Tip č.18/1994 Napsal: Vladimír Löbl Foto: Vladimír Löbl Kresba: Zdeněk Odehnal Zpracoval: Wally Vozidla typu kombi jsou pro sovu stoupající oblibu stále častějším předmětem našich redakčních testů. Tentokráte jsme si vyhlédli Primeru Kombi se superlativy již v názvu. Nissan Primera (ve spanělštině "to nejlepší") je mimořádně obchodn...

Nissan GA

Toto je článek o motoru Nissan GA


Články