Články


Kam na výlet či minisraz I.

2006-06-22 Přečteno: 2 026x

Ahoj nissanisti,
přemýšleli jste někdy nad tím, jaké místo vybrat pro příští sraz? Pro spoustu lidí od aut je ideálním místem (jak koneckonců vidíte i ze srazů, zveřejněných na našich stránkách) nějaká velká rovná plocha - typicky letiště či upravený terén v budoucí průmyslové zóně, velké betonové plochy v bývalých armádních objektech, atp. Jenže ne všichni disponují vytuněnou károu, ani ochotou odírat gumy. Někdo chce "dát sraz" jen proto, aby si s kolegy vyměnil zkušenosti, aby poklábosili na stejné téma, které je spojuje a pokud přijede i s rodinou, tak chce, aby si i ostatní přišli na své. A tak vám chci přiblížit několik lokalit, kde si můžete minisraz uspořádat, kde najdete nejen ubytování a něco k snědku, ale i zábavu pro členy své rodiny.
Řekl bych, že při vandrování v mládí jsem z naší republiky poznal dost hezký kus a na rozdíl od profesionálních řidičů a obchodních cestujících i na místech, kam tito lidé běžně nejezdí. O to však zajímavějších, protože si zde užijete i klidu a soukromí.
Jedním z takových míst je údolí řeky Moravice na severní Moravě. Kdo z vás pamětníků vzpomene na seriál Velké Sedlo, pak už ví, odkud vítr vane. Na této řece se nachází pár vodních děl, kde můžete vymáchat háček s návnadou a pokud vás to nebere, zkuste houbařit. Je tu co sbírat. Obecně platí, že nejvíce hub a největší exempláře i adrenalinovou zábavu najdete v nedalekém vojenském prostoru Libavá. Není nad to, sbírat houby a za zády slyšet hukot tanků, střelbu a nad hlavou rachot stíhaček. A modlit se, abyste nešlápli na minu, kterých tu je údajně pár zapomenutých. Má to ale jeden háček - jestli kvůli vaší maličkosti budou muset zastavit cvičení vojsk (někdy zde cvičí i vojska NATO), pak teprve zažijete ten správný adrenalin při očekávání sumy, kterou za tuto legraci budete muset zaplatit. Obdivovatelé přírody se při toku Moravice mohou projít místy, kde uvidí zajímavosti v podobě chráněných živočichů a rostlin. Pokud chcete vidět černého čápa, spousty raků či říčních škeblí, pak budete na správné adrese. Mimořádným zážitkem je i návštěva arboreta se vzácnými dřevinami a rozkvetlými rostlinami v Novém Dvoře u Opavy, takový krásný kousek světa nenajdete každý den. Můžete se koupat v přírodních lokalitách (tzv. malá hrázka v Podhradí u Vítkova, řeka Moravice samotná - pro tvrdší a otužilejší nátury), ve venkovních koupalištích (Vítkov, Hradec nad Moravicí) či krytých bazénech v okolních městech (Opava, Hradec n. Mor., Bílovec). Milovníci historie mohou spojit návštěvu zříceniny hradu Vikštejna s prohlídkou zámku v Hradci n. Mor. (tato trasa se dá udělat bez problému i bez jejich plechového přítele během jednoho dne) a pokud budou mít zážitků málo, mohou navštívit nedaleký zámek v Raduni. Ještě k hradeckému zámku - návštěva je opravdu zajímavá a rozhodně stojí za to. Jsou to vlastně dva zámky - červený a bílý a tvoří úchvatnou dominantu na fotografii z pohledu zespodu, od řeky Moravice. Asi na tom něco bude, když zde pobýval svého času i Ludwig wan Beethoven a celá řada dalších osobností. Za zmínku také stojí i návštěva Slezského zemského muzea v Opavě - nejstaršího v naší zemi (zal. v r. 1814). Také se můžete zkusit vcítit do života těch lidí, kteří před několika desetiletími vydělávali na chleba opravdu hodně tvrdou prací - kraj je protkán kilometry štol v místech, kde se v minulosti těžila břidlice (ale také i olovo a stříbro). Nepříliš úrodná půda, tvrdá zima (není vzácností, že se zde topí i v červnu či v září), na tehdejší dobu značná odlehlost od velkých měst a fakt, že ani břidlice nebyla vždy té nejlepší kvality - to vše způsobuje, že se hluboce obdivuji lidem, kteří si tato místa zvolili svým domovem. Do těch štol bych ale moc nevstupoval, zvětralá břidlice, visící ze stropů štol je pěkný prevít, který při odlomení a následném pádu přerazí nohu či klíční kost jako párátko.
No a co my, příznivci čtyř kol? Na závodění zapomeňte, zklidněte hormon a dopřejte autům klid - poseďte hezky v kempu a u stolu a v klidu zkuste pokecat s kolegy z oboru o všem možném. A pokud byste chtěli zkusit technickou jízdu v běžném provozu, tak např. ze zmíněného Podhradí ke zřícenině Vikštejnu vedou krásné serpentiny, které si často vybírají automobilisté k ostrému závodění do vrchu. K jejich úplnému vyhrazení pro případný test schopností Nissanů se ale budete muset obrátit na jiná místa. Přesto absolvování této trasy ve svižném tempu (a za dodržení ostatních pravidel silničního provozu) je docela příjemný zážitek. Komu ale tato trasa nestačí, tak pár desítek kilometrů odtud je proslulá silnice mezi Šternberkem a Horní Loděnicí, známá u nás i v Evropě jako proslulé Ecce Homo...

Možnosti ubytování
Autokempink Podhradí u Vítkova 49°48'38.44"N,17°45'16.63"E
Hotel Slezský dvůr Podhradí u Vítkova 49°48'9.22"N,17°46'7.51"E
Hotel Belaria Hradec n. Mor. 49°51'49.84"N,17°51'57.26"E
Možnosti výletu (i pro cykloturistiku)
Slezská Harta přehradní nádrž 49°53'17.71"N,17°34'44.66"E
vodní nádrž Kružberk přehradní nádrž, horolezecká stěna 49°49'20.63"N,17°39'48.32"E
Mariina skála poutní místo 49°43'8.24"N,17°44'2.05"E
Klokočov - Francův dvůr hřebčín - možnost projížďky na koni 49°44'37.99"N,17°43'52.63"E
Stará Voda - barokní kostel poutní místo v katastru zaniklé obce 49°44'26.18"N,17°34'16.53"E
Kozlov pramen řeky Odry 49°36'41.64"N,17°32'3.73"E
Nový Dvůr arboretum 49°55'59.7"N,17°46'23.22"E
Opava Slezské zemské muzeum 49°56'14.45"N,17°54'30.24"E
Hradec n. Mor. zámek 49°51'55.33"N,17°52'26.64"E
Místa u česko-polské hranice betonové bunkry pro armádu, postavené
před 2. svět. válkou (pro milovníky armádní historie)

Údolí řeky Moravice
Občas to v lese vypadá poněkud strašidelně:
A když budete mít štěstí, jako já, tak kolikrát ani nebudete vědět, zdali sníte či bdíte ;-)
Z arboreta v Novém Dvoře:

Pohled na příchozí cestu

Zámeček (bohužel nepřístupný - a nevím, zda dočasně či natrvalo)

Pro milovníky rybníčků, tůněk či rašelinišť (ale také skleníků i skalek) se také něco najde:A něco pro ty, kdo chtějí projet na trase serpentin Podhradí - Dubová:Kde můžete natrefit i na nějakého toho Nissana (a ne lecjakého, viď, Maruško? ;-) )

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články